Europe Cup Women

Quarterfinals

  • ALCL TT Grand-Quevilly 336
    Szekszard AC 011
  • CTT Balaguer Villart Logistic 022
    BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR 336
  • TTC Kazan 011
    CP Lyssois Lille Métropole 336
  • SKST PLUS Hodonin 325
    Postas Sport Egyesulet 235

Semifinals

  • ALCL TT Grand-Quevilly 101
    BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR 336
  • Postas Sport Egyesulet 213
    CP Lyssois Lille Métropole 336

Finals

  • CP Lyssois Lille Métropole 235
    BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR 325

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR - CP LYSSOIS LILLE METROPOLE, 18:16, LYSSOIS won with 2 sets difference
Postas Sport Egyesulet - SKST Mart Hodonin, 24:20, Postas won with 4 sets difference

CP Lyssois Lille Métropole
2 : 3
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR
Xiaoxin YANG : Polina MIKHAYLOVA
11:5 11:8 11:4
Bernadette SZÖCS : Melek HU
11:8 9:11 4:11 7:11
Agnes LELANNIC : Maria DOLGIKH
0:0 11:2 12:10 13:11
Xiaoxin YANG : Melek HU
11:8 11:13 8:11 7:11
Bernadette SZÖCS : Polina MIKHAYLOVA
11:8 9:11 7:11 8:11
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR
2 : 3
CP Lyssois Lille Métropole
Melek HU : Bernadette SZÖCS
11:3 16:14 11:9
Polina MIKHAILOVA : Xiaoxin YANG
8:11 8:11 9:11
Sibel ISMAIL REMZI : Agnes LE LANNIC
11:5 11:5 11:9
Melek HU : Xiaoxin YANG
8:11 11:7 6:11 10:12
Polina MIKHAILOVA : Bernadette SZÖCS
9:11 9:11 9:11

ALCL TT Grand-Quevilly
1 : 3
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR
Yuan TIAN : Polina MIKHAILOVA
4:11 7:11 9:11
Shiho ONO : Melek HU
14:16 4:11 7:11
Stephanie LOEUILLETTE : Maria DOLGIKH
11:4 9:11 11:8 11:6
TIAN YUAN : MELEK HU
11:7 9:11 7:11 3:11
Postas Sport Egyesulet
2 : 3
CP Lyssois Lille Métropole
Jiao LI : Bernadette SZÖCS
11:8 6:11 11:7 11:9
Mercedesz NAGYVARADI : Xiaoxin YANG
7:11 5:11 1:11
Rita KERTAI : Agnes LE LANNIC
9:11 5:11 8:11
Jiao LI : Xiaoxin YANG
11:7 11:6 11:2
Mercedesz NAGYVARADI : Bernadette SZÖCS
11:9 7:11 9:11 6:11
CP Lyssois Lille Métropole
3 : 1
Postas Sport Egyesulet
Xiaoxin YANG : Mercedes NAGYVARADI
11:4 11:5 11:7
Agnès LELANNIC : Jiao LI
6:11 4:11 6:11
Bernadette SZÖCS : Rita KERTAI
11:9 11:8 11:8
Xiaoxin YANG : Jiao LI
11:9 11:7 11:8
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR
3 : 0
ALCL TT Grand-Quevilly
Melek HU : Yuan TIAN
13:11 11:8 4:11 11:4
Polina MIKHAILOVA : Shiho ONO
5:11 11:7 15:13 9:11 11:8
Sibel ISMAIL REMZI : Colette LECORVEC
11:3 11:7 11:4

SKST STAVOIMPEX Hodonin
3 : 2
Postas Sport Egyesulet
Renata ŠTRBIKOVA : Mercedesz NAGYVARADI
9:11 11:5 8:11 11:4 10:12
Lenka HARABASZOVA : Jiao LI
2:11 4:11 8:11
Katerina PENKAVOVA : Krisztina AMBRUS
6:11 8:11 11:9 11:7 11:4
Renata ŠTRBIKOVA : Jiao LI
11:13 11:7 11:9 9:11 11:6
Lenka HARABASZOVA : Mercedesz NAGYVARADI
11:7 11:5 9:11 6:11 13:11
ALCL TT Grand-Quevilly
3 : 0
Szekszard AC
Shiho ONO : Dora MADARASZ
11:9 11:6 11:6
Yuan TIAN : Petra LOVAS
16:14 13:11 3:11 11:8
Stephanie LOEUILLETTE : Edina TOTH
11:1 4:11 11:4 11:4
CTT Balaguer Villart Logistic
0 : 3
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR
Ting Ting Wang : Polina Mikhaylova
7:11 11:6 4:11 5:11
Fen LI : Melek HU
8:11 5:11 3:11
Biscarri, ANNA : Dolgikh, MARIA
6:11 3:11 4:11
TTC Kazan
0 : 3
CP Lyssois Lille Métropole
Elza SHIBAEVA : Bernadette SZÖCS
9:11 11:6 8:11 11:9 7:11
Antonina SAVELYEVA : Xiaoxin YANG
7:11 9:11 7:11
Svetlana MOKHNACHEVA : Agnes LE LANNIC
9:11 7:11 11:13
Postas Sport Egyesulet
3 : 2
SKST STAVOIMPEX Hodonin
Jiao LI : Lenka HARABASZOVA
11:6 10:12 11:5 14:12
Mercedesz NAGYVARADI : Renata ŠTRBIKOVA
10:12 9:11 11:8 11:7 7:11
Krisztina AMBRUS : Katerina PENKAVOVA
7:11 3:11 11:8 3:11
Jiao LI : Renata ŠTRBIKOVA
11:5 11:5 11:9
Mercedesz NAGYVARADI : Lenka HARABASZOVA
11:8 13:15 8:11 12:10 11:6
CP Lyssois Lille Métropole
3 : 1
TTC Kazan
LE LANNIC Agnes : Svetlana MOKHNACHEVA
11:7 11:6 11:4
WANG Yuting : SAVELYEVA Antonina
7:11 9:11 5:11
YANG Xiao Xin : Victoria LEBEDEVA
11:5 11:1 12:10
LE LANNIC Agnès : SAVELYEVA Antonina
11:9 11:9 11:9
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR
3 : 2
CTT Balaguer Villart Logistic
Melek HU : Loredana Carmen DORCA
11:1 11:2 11:5
Polina MIKHAILOVA : Tingting WANG
8:11 10:12 9:11
Sibel ISMAIL REMZI : Yang WANG
11:5 11:8 15:17 10:12 11:8
Melek HU : Tingting WANG
11:2 10:12 9:11 11:6 9:11
Polina MIKHAILOVA : Loredana Carmen DORCA
11:5 11:2 11:2
Szekszard AC
1 : 3
ALCL TT Grand-Quevilly
Yu YANG : Shiho ONO
12:14 11:5 11:7 8:11 11:8
Petra LOVAS : Yuan TIAN
11:5 8:11 9:11 11:5 7:11
Edina TOTH : Stephanie LOEUILLETTE
4:11 10:12 4:11
Yu YANG : Yuan TIAN
9:11 5:11 6:11

Draw Final Rounds

SKST STAVOIMPEX Hodonin
3 : 1
STRBIKOVA Renata : TRUZINSKI Viktoria
7:11 11:6 11:6 11:3
Katerina PENKAVOVA : Aneta MAKSZUTI
11:3 7:11 11:5 12:10
Lenka HARABASZOVA : FENJVESI Zolfia
8:11 11:8 7:11 4:11
STRBIKOVA Renata : Aneta MAKSZUTI
11:2 11:9 11:9
ALCL TT Grand-Quevilly
3 : 0
SH-ITB Budaörsi Sport Club
Yuan TIAN : Maria FAZEKAS
11:3 11:5 10:12 11:8
Shiho ONO : Szandra PERGEL
11:3 11:5 11:5
Stephanie LOEUILLETTE : Timea PETERMAN VARGA
12:10 7:11 11:7 14:12
CTT Balaguer Villart Logistic
3 : 2
AZS UMCS Optima Lublin
Tingting WANG : Nataliya ALEKSYEYENKO
11:6 11:2 11:6
Yanlan LI : Antonina SZYMANSKA
13:15 9:11 11:8 12:10 8:11
Anna BISCARRI : Wenwen LIU
8:11 4:11 6:11
Tingting WANG : Antonina SZYMANSKA
11:6 11:5 11:1
Yanlan LI : Nataliya ALEKSYEYENKO
11:6 11:9 8:11 10:12 11:5
TTC Kazan
3 : 0
GDCGP Madalena
Antonina SAVELYEVA : Leila OLIVEIRA
11:7 11:8 11:8
Svetlana MOKHNACHEVA : Yao LI
9:11 5:11 11:9 12:10 11:6
Elza SHIBAEVA : Maria LUIS
11:0 11:2 11:2

Linz AG Froschberg
1 : 3
GDCGP Madalena
Sophia KELLERMANN : Jiao LI
4:11 5:11 4:11
Karoline MISCHEK : Maria LUIS
11:3 11:3 11:4
Kristyna STEFCOVA : Leila OLIVEIRA
7:11 5:11 9:11
Jiao LI : Karoline MISCHEK
5:11 11:7 9:11 4:11
SKST STAVOIMPEX Hodonin
3 : 1
Istanbul BBSK
Renata STRBIKOVA : Wang MENG LI
12:10 11:7 12:10
Katerina PENKAVOVA : Kubra TAN
12:10 11:8 11:5
Lenka HARABASZOVA : Sanem Ezgi SAHIN
4:11 8:11 7:11
Renata STRBIKOVA : Kubra TAN
11:4 11:3 11:8
3 : 1
ACS Dumbravita
Aneta MAKSZUTI : Andreea Valentina ZANFIR
13:15 11:8 12:14 11:8 11:6
Viktoria TRUZSINSZKI : Adina DIACONU
11:6 11:8 8:11 11:4
Anna Zsofia FENYVESI : DUSPINA Mihaela
11:6 6:11 11:7 10:12 9:11
Aneta MAKSZUTI : Adina DIACONU
10:12 11:9 11:6 11:8
Tigem Spor Club
2 : 3
CTT Balaguer Villart Logistic
Zoya NOVIKOVA : Yanlan LI
8:11 11:7 12:10 7:11 12:10
Cristina Alina HIRICI : Tingting WANG
5:11 6:11 4:11
Fulya YILDIRIM : Anna BISCARRI
11:5 11:5 11:4
Zoya NOVIKOVA : Tingting WANG
9:11 3:11 16:14 3:11
Cristina Alina HIRICI : Yanlan LI
5:11 6:11 11:7 8:11
TTC Kazan
3 : 0
REAL Club Cajasur Priego Knolive TDM
Svetlana MOKHNACHEVA : Yolanda ENRIQUEZ
11:7 11:8 11:6
SAVELYEVA Antonina : Marija GALONJA
11:8 11:4 11:7
Victoria LEBEDEVA : Belen HENARES
11:3 11:4 13:11
AZS UMCS Optima Lublin
3 : 0
SKNT Luch Vladimir
Antonina SZYMANSKA : Elena ABAIMOVA
12:10 7:11 11:8 9:11 11:7
Wenwen LIU : Svetlana KREKINA
11:6 7:11 11:6 11:2
Nataliya ALEKSYEYENKO : Irina ERMAKOVA
11:8 13:11 11:9
ALCL TT Grand-Quevilly
3 : 0
Tecnigen Linares
Yuan TIAN : Zita Melinda CIURCUI
11:7 11:5 11:6
Shiho ONO : Gloria PANADERO
11:5 11:7 11:6
Stephanie LOEUILLETTE : Marta PAJARES
11:4 11:3 11:4
GDCS Juncal
0 : 3
SH-ITB Budaörsi Sport Club
CHOI, Moonyoung : FAZEKAS, Maria
8:11 9:11 8:11
ROSSIKHINA, Anna : PERGEL, Szandra
3:11 11:5 6:11 4:11
MACIEL, Patricia : VARGA, Timea
4:11 3:11 11:9 5:11
GIRBAU-VIC TT
2 : 3
AZS UMCS Optima Lublin
Ana GARCIA MONTERO : Antonina SZYMANSKA
3:11 4:11 11:7 6:11
Natalya PROSVIRNINA : Nataliya ALEKSYEYENKO
11:6 11:8 11:9
Claudia CAYMEL ROMERO : Wenwen LIU
11:8 11:5 9:11 10:12 11:13
Natalya PROSVIRNINA : Antonina SZYMANSKA
11:9 11:4 11:4
Ana GARCIA MONTERO : Nataliya ALEKSYEYENKO
11:9 1:11 8:11 11:9 9:11
KTTC AFP Antwerpen
0 : 3
ACS Dumbravita
Angelique GERTENBACH : Adina DIACONU
9:11 9:11 4:11
Melissa BOURS : Andreea Valentina ZANFIR
8:11 11:9 9:11 5:11
Natalija KLIMANOVA : Mihaela Roxana DOSPINA
12:10 7:11 9:11 5:11
ACS Dumbravita
3 : 1
AZS UMCS Optima Lublin
Andreea Valentina ZANFIR : Antonina SZYMANSKA
13:11 7:11 6:11 7:11
Adina DIACONU : Nataliya ALEKSYEYENKO
11:9 12:10 11:5
Mihaela Roxana DOSPINA : Wenwen LIU
5:11 12:10 11:9 11:8
Adina DIACONU : Antonina SZYMANSKA
15:13 9:11 13:11 11:6
KTTC AFP Antwerpen
3 : 2
GIRBAU-VIC TT
Angelique GERTENBACH : Natalya PROSVIRNINA
11:6 12:10 6:11 9:11 5:11
Natalija KLIMANOVA : Claudia CAYMEL ROMERO
12:10 11:9 11:8
Elena CHMIGUELSKAIA : Ana GARCIA MONTERO
8:11 12:10 9:11 11:9 11:7
Natalija KLIMANOVA : Natalya PROSVIRNINA
11:7 8:11 10:12 11:13
Angelique GERTENBACH : Claudia CAYMEL ROMERO
11:9 12:10 9:11 4:11 11:9
GIRBAU-VIC TT
1 : 3
ACS Dumbravita
Adina DIACONU : Claudia CAYMEL ROMERO
14:12 4:11 4:11 11:13
Andreea Valentina ZANFIR : Ana GARCIA MONTERO
11:6 6:11 11:7 11:8
Mihaela Roxana DOSPINA : Noa MUNOZ VILA
2:11 9:11 4:11
Andreea Valentina ZANFIR : Claudia CAYMEL ROMERO
11:9 5:11 11:3 6:11 1:11
KTTC AFP Antwerpen
1 : 3
AZS UMCS Optima Lublin
Natalija KLIMANOVA : Nataliya ALEKSYEYENKO
11:8 11:6 11:13 3:11 11:9
Angelique GERTENBACH : Antonina SZYMANSKA
11:6 4:11 10:12 11:9 5:11
Elena CHMIGUELSKAIA : Sylwia PAWLAK
11:9 5:11 12:10 8:11 10:12
Angelique GERTENBACH : Nataliya ALEKSYEYENKO
8:11 9:11 10:12
USD Tennistavolo Zeus
3 : 0
G.D. Dos Toledos
Manuela DANIELE : Ana Teresa REIS
11:5 11:8 11:4
Elisa TROTTI : Isabela SILVA
11:3 11:5 11:3
Ana SERCER : Luis BIANCA
11:3 11:8 11:9
SH-ITB Budaörsi Sport Club
3 : 1
Tecnigen Linares
Maria FAZEKAS : Zita Melinda CIURCUI
9:11 8:11 12:14
Szandra PERGEL : Jana TOMAZINI
11:3 11:6 11:3
Timea PETERMAN VARGA : Gloria PANADERO
11:7 11:8 7:11 8:11 11:5
Szandra PERGEL : Zita Melinda CIURCUI
11:8 6:11 11:3 12:10
USD Tennistavolo Zeus
0 : 3
Tecnigen Linares
Elisa TROTTI : Jana TOMAZINI
8:11 9:11 4:11
Manuela DANIELE : Zita Melinda CIURCUI
3:11 9:11 7:11
Ana SERCER : Gloria PANADERO
5:11 3:11 2:11
G.D. Dos Toledos
0 : 3
SH-ITB Budaörsi Sport Club
Ana Teresa REIS : Szandra PERGEL
11:2 11:3 11:9
Luis BIANCA : Maria FAZEKAS
11:2 11:5 11:3
Isabela SILVA : Timea PETERMAN VARGA
11:4 11:2 11:5
Tecnigen Linares
3 : 0
G.D. Dos Toledos
Almudena ROLDAN : Isabela SILVA
11:2 11:4 11:6
Maria FAZEKAS : Luis BIANCA
11:2 11:3 11:9
Zita Melinda CIURCUI : Ana Teresa REIS
11:4 11:7 11:6
SH-ITB Budaörsi Sport Club
3 : 1
USD Tennistavolo Zeus
Maria FAZEKAS : Elisa TROTTI
8:11 9:11 11:8 7:11
Szandra PERGEL : Ana SERCER
11:2 11:5 11:2
Timea PETERMAN VARGA : Manuela DANIELE
11:6 11:4 11:8
Szandra PERGEL : Elisa TROTTI
11:3 8:11 11:8 11:6
CTT Balaguer Villart Logistic
3 : 1
A.S.D. Tennistavolo Norbello
Yanlan LI : Jian WEI
11:7 11:6 12:10
Tingting WANG : Irina BAGINA
11:5 11:3 11:3
Marialucia DI MEO : Anna BISCARRI
9:11 8:11 5:11
Tingting WANG : Jian WEI
11:1 11:6 11:2
Istanbul BBSK
3 : 0
YMCA THESSALONIKI
Wang Meng LI : Georgia CHATZILYGEROUDI
11:2 11:4 12:10
Damla UZEL : Eleni GEORGIADOU
11:5 11:7 11:8
Sanem Ezgi SAHIN : Roza HOVSEPIAN
11:3 12:10 11:6
YMCA THESSALONIKI
3 : 1
A.S.D. Tennistavolo Norbello
Eleni GEORGIADOU : Irina BAGINA
11:6 10:12 14:12 11:5
Roza HOVSEPIAN : Jian WEI
1:11 3:11 3:11
Christiana KANARI : Marialucia DI MEO
12:10 11:3 7:11 11:9
Eleni GEORGIADOU : Jian WEI
11:8 11:6 5:11 12:10
Istanbul BBSK
2 : 3
CTT Balaguer Villart Logistic
Wang Meng LI : Yanlan LI
11:9 11:7 4:11 7:11 12:10
Sanem Ezgi SAHIN : Tingting WANG
7:11 1:11 3:11
Kubra TAN : Anna BISCARRI
11:8 13:11 11:5
Wang Meng LI : Tingting WANG
2:11 8:11 3:11
Sanem Ezgi SAHIN : Yanlan LI
5:11 8:11 7:11
CTT Balaguer Villart Logistic
3 : 1
YMCA THESSALONIKI
Yanlan LI : Georgia CHATZILYGEROUDI
11:8 11:3 11:5
Tingting WANG : Eleni GEORGIADOU
11:2 11:1 11:4
Anna BISCARRI : Roza HOVSEPIAN
9:11 3:11 1:11
Tingting WANG : Christiana KANARI
11:2 11:1 11:3
Istanbul BBSK
3 : 2
A.S.D. Tennistavolo Norbello
Wang Meng LI : Irina BAGINA
11:2 7:11 11:6 11:2
Sanem Ezgi SAHIN : Jian WEI
4:11 1:11 8:11
Damla UZEL : Marialucia DI MEO
11:5 11:8 11:5
Kubra TAN : Jian WEI
4:11 3:11 6:11
Sanem Ezgi SAHIN : Irina BAGINA
11:4 11:3 11:5
GDCGP Madalena
3 : 0
Leka Enea Tenis de Mesa
Yao LI : Ioana TECLA
11:4 8:11 13:11 11:7
Leila OLIVEIRA : Olatz ZUAZUA ARANZASTI
11:5 11:7 11:8
Monica MARTINS : Sara MARTINEZ
13:11 9:11 6:11 11:3 11:5
DT Rued
2 : 3
TT Vedrinamur
Danielle KONSBRUCK : Natacha KOSZULAP
12:10 11:3 13:11
Annick STAMMET : Morgane GUIDON
11:8 9:11 7:11 15:13 9:11
Vinita SCHLINK : Stephanie PREUDHOMME
8:11 11:13 13:11 6:11
Danielle KONSBRUCK : Morgane GUIDON
6:11 11:7 11:13 11:4 11:7
Annick STAMMET : Natacha KOSZULAP
11:13 11:9 9:11 13:11 8:11
DT Rued
3 : 2
Leka Enea Tenis de Mesa
Vinita SCHLINK : Ioana TECLA
9:11 7:11 7:11
Danielle KONSBRUCK : Sara MARTINEZ
11:6 11:6 11:3
Annick STAMMET : Olatz ZUAZUA ARANZASTI
7:11 11:3 9:11 6:11 13:11
Danielle KONSBRUCK : Ioana TECLA
10:12 5:11 11:8 3:11
Vinita SCHLINK : Sara MARTINEZ
11:5 11:5 12:10
REAL Club Cajasur Priego Knolive TDM
3 : 1
TT Vedrinamur
Carmen HENARES : Sylvie VAN RINTEL
8:11 2:11 3:11
Marija GALONJA : Natacha KOSZULAP
9:11 11:8 11:6 11:2
Yolanda ENRIQUEZ : Morgane GUIDON
10:12 11:9 11:3 11:7
Marija GALONJA : Sylvie VAN RINTEL
11:2 11:1 11:8
GDCGP Madalena
3 : 1
TT Vedrinamur
Leila OLIVEIRA : Natacha KOSZULAP
11:6 11:7 9:11 13:11
Yao LI : Morgane GUIDON
11:4 6:11 12:10 11:5
Monica MARTINS : Sylvie VAN RINTEL
7:11 11:13 11:4 2:11
Leila OLIVEIRA : Morgane GUIDON
11:7 4:11 11:4 11:7
REAL Club Cajasur Priego Knolive TDM
3 : 1
DT Rued
Marija GALONJA : Vinita SCHLINK
11:7 11:4 14:12
Carmen HENARES : Danielle KONSBRUCK
2:11 16:14 6:11 11:13
Yolanda ENRIQUEZ : Annick STAMMET
9:11 11:7 12:10 9:11 11:8
Marija GALONJA : Danielle KONSBRUCK
11:8 9:11 8:11 11:9 11:7
Leka Enea Tenis de Mesa
3 : 1
TT Vedrinamur
Ioana TECLA : Natacha KOSZULAP
11:4 11:4 11:7
Sara MARTINEZ : Morgane GUIDON
3:11 3:11 2:11
Olatz ZUAZUA ARANZASTI : Stephanie PREUDHOMME
11:8 13:11 11:9
Ioana TECLA : Morgane GUIDON
11:7 11:4 11:6
REAL Club Cajasur Priego Knolive TDM
3 : 1
GDCGP Madalena
Belen HENARES : Yao LI
4:11 4:11 2:11
Marija GALONJA : Leila OLIVEIRA
11:7 9:11 11:5 8:11 13:11
Yolanda ENRIQUEZ : Monica MARTINS
11:6 11:7 11:5
Marija GALONJA : Yao LI
11:8 9:11 11:8 11:9
REAL Club Cajasur Priego Knolive TDM
1 : 3
Leka Enea Tenis de Mesa
Marija GALONJA : Sara MARTINEZ
11:2 11:4 11:1
Yolanda ENRIQUEZ : Ioana TECLA
7:11 6:11 6:11
Carmen HENARES : Olatz ZUAZUA ARANZASTI
8:11 9:11 7:11
Marija GALONJA : Ioana TECLA
4:11 12:10 9:11 11:8 11:13
DT Rued
2 : 3
GDCGP Madalena
Danielle KONSBRUCK : Leila OLIVEIRA
9:11 11:7 11:7 7:11 11:5
Vinita SCHLINK : Yao LI
9:11 10:12 2:11
Annick STAMMET : Monica MARTINS
11:5 11:5 11:1
Vinita SCHLINK : Leila OLIVEIRA
6:11 8:11 5:11
Danielle KONSBRUCK : Yao LI
6:11 11:5 9:11 8:11

OFFICIAL ETTU PARTNERS & SUPPLIERS

OFFICIAL PARTNERS

SUPPLIERS POOL MEMBERS