Ettu Logo Ittf Logo
Champions League Men - 15 Jul 2020

The draw for the European competitions on Friday at 14 CET



The draws for the four European club competitions will be held in Luxembourg (ETTU office) on Friday 17th July start 1400 CEST and will be live streamed on www.ettu.tv and ETTU Facebook page here.

 

ECC MEN CLUB SEEDING 2020-2021
         
         
Competition Position Total points Club Name Association
TTCL group stage 1 860 Fakel-Gazprom Orenburg RUS
TTCL group stage 2 780 Borussia Düsseldorf GER
TTCL group stage 3 720 TTSC "UMMC" RUS
TTCL group stage 4 570 1. FC Saarbrücken TT GER
TTCL group stage 5 384 GV Hennebont TT FRA
TTCL group stage 6 370 Sporting Clube de Portugal POR
TTCL group stage 7 354 KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki POL
TTCL group stage 8 331 Roskilde Bordtennis BTK 61 DEN
TTCL stage 1 9 329 SPG Walter Wels AUT
TTCL stage 1 10 320 Post SV Mühlhausen 1951 e.V. GER
TTCL stage 1 11 176 TTC Enfireex Ostrava CZE
TTCL stage 1 12 175 Boer Taverzo NED
TTCL stage 1 13 175 K.S. Dekorglass Dzialdowo POL
TTCL stage 1 14 165 TTC Sokah Hoboken BEL
TTCL stage 1 15 160 AS Pontoise Cergy TT FRA
TTCL stage 1 16 150 Leka Enea TDM ESP
Europe Cup 17 135 STK Starr Croatia CRO
Europe Cup 18 125 SK Vydrany SVK
Europe Cup 19 125 CTT Borges  ESP
Europe Cup 20 118 "Fortune" Kyiv UKR
Europe Cup 21 111 GDCS Juncal POR
Europe Cup 22 103 CSS-SZAK Odorheiu Secuiesc ROU
Europe Cup 23 100 Solex-Consult Wiener Neustadt AUT
Europe Cup 24 75 PTE PEAC Kalo-Meh HUN
Europe Cup 25 70 TTSC "UMMC-ELEM" RUS
Europe Cup 26 65 Logis Auderghem TT BEL
Europe Cup 27 60 Clube Desportivo Sao Roque POR
Europe Cup 28 59.5 STK "Libertas Marinkolor" CRO
Europe Cup 29 44 Universidad De Burgos ESP
Europe Cup 30 42 ASD Marcozzi Cagliari ITA
Europe Cup 31 27 G.D.D Toledos POR
Europe Cup 32 wild card   Top Spin Messina ITA

 

ECC WOMEN CLUB SEEDING 2020-2021

 

ECL group stage 1 820 KTS Enea Siarka Tarnobrzeg POL
ECL group stage 2 700 TTC Berlin eastside GER
ECL group stage 3 660 Linz AG Froschberg AUT
ECL group stage 4 540 TT Saint-Quentinois FRA
ECL group stage 5 420 Metz TT FRA
ECL group stage 6 400 UCAM Cartagena T.M ESP
ECL group stage 7 360 SKST Stavoimpex Hodonin CZE
ECL group stage 8 285 "TMK-TAGMET" Taganrog RUS
ECL stage 1 9 270 CP Lyssois Lille Métropole FRA
ECL stage 1 10 260 Girbau-Vic TT ESP
ECL stage 1 11 225 Carintia Winds AUT
ECL stage 1 12 213 Leka Enea Tenis de Mesa ESP
ECL stage 1 13 205 Budaörsi 2I SC HUN
ECL stage 1 14 132 TT Moravsky Krumlov CZE
ECL stage 1 15 130 TTC Kazan RUS
Europe Cup 16 122 GDCS Do Juncal POR
Europe Cup 17 172 LZ Linz Froschberg AUT (team 2 Linz)
Europe Cup 18 170 Etival Clairefontaine ASRTT FRA (4)
Europe Cup 19 124 Tecnigen Linares ESP (4)
Europe Cup 20 75 ASD Quattro Mori Cagliari ITA
Europe Cup 21 75 ASSSA Alicante Tenis de Mesa ESP
Europe Cup 22 70 TTC Novi Sad SRB
Europe Cup 23 70 A.S.D. Tennistavolo Norbello ITA
Europe Cup 24 58 DT Nidderkäerjeng LUX
Europe Cup 25 55 TT Vedrinamur BEL
Europe Cup 26 14 ASEA Sarises Florinas GRE
Europe Cup 27 wild card   Saint-Denis US 93 Tennis de Table FRA
Europe Cup 27 wild card   TT Malonne  BEL
       
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

Upcoming Events » show all

2020 North European Championships 2020 North European Championships Prienai (LTU) 28-30 Aug 2020
2020 LIEBHERR ITTF European Championships (individual) 2020 LIEBHERR ITTF European Championships (individual) Warsaw (POL) POSTPONED 15-20 Sep 2020

Social Stream

ETTU Partners