Ettu Logo Ittf Logo

European Champions League Women

2018/2019 WINNER:

KTS ENEA SIARKA TARNOBRZEG

Final

11 MAY
ČAS 2
TAR 3

Leg 1
May 03 18:00 CET KTS Enea Siarka Tarnobrzeg 3 : 2 Dr. Časl
Rouchen GU : Jie LI 11:5 / 11:8 / 11:7 Watch Fullmatch
Ying HAN : Xia Lian NI 4:11 / 4:11 / 11:4 / 6:11 Watch Fullmatch
Elizabeta SAMARA : Yu FU 11:6 / 11:7 / 4:11 / 4:11 / 9:11 Watch Fullmatch
Rouchen GU : Xia Lian NI 15:13 / 11:6 / 8:11 / 11:9 Watch Fullmatch
Qian LI : Jie LI 8:11 / 13:11 / 11:8 / 11:4 Watch Fullmatch
Leg 2
May 11 18:00 CET Dr. Časl 2 : 3 KTS Enea Siarka Tarnobrzeg
Hoi Kem DOO : Ying HAN 5:11 / 9:11 / 7:11
Yu FU : Elizabeta SAMARA 3:11 / 11:7 / 10:12 / 13:11 / 4:11
Xia Lian NI : Qian LI 11:5 / 11:6 / 11:7
Hoi Kem DOO : Elizabeta SAMARA 2:11 / 11:8 / 11:7 / 11:8
Yu FU : Ying HAN 4:11 / 8:11 / 9:11

Leg 1
Mar 08 18:00 CET TTC Berlin Eastside 3 : 2 Dr. Časl
Xiaona SHAN : Jie LI 11:3 / 11:3 / 11:8
Matilda EKHOLM : Gaoyang LIU 11:5 / 11:8 / 13:11
Nina MITTELHAM : Yu FU 7:11 / 10:12 / 11:9 / 7:11
Xiaona SHAN : Gaoyang LIU 11:8 / 4:11 / 6:11 / 9:11
Matilda EKHOLM : Jie LI 11:9 / 15:13 / 5:11 / 11:9
Mar 10 15:00 CET Linz AG Froschberg 1 : 3 KTS Enea Siarka Tarnobrzeg
Wai Yam Minnie SOO : Qian LI 14:12 / 6:11 / 6:11 / 3:11
Linda BERGSTRÖM : Ying HAN 11:9 / 11:7 / 11:6
Sofia POLCANOVA : Elizabeta SAMARA 11:6 / 7:11 / 11:6 / 9:11 / 6:11
Wai Yam Minnie SOO : Ying HAN 7:11 / 5:11 / 1:11
Leg 2
Mar 22 18:00 CET KTS Enea Siarka Tarnobrzeg 3 : 1 Linz AG Froschberg
Ying HAN : Linda BERGSTRÖM 11:4 / 11:7 / 11:1 Watch Fullmatch
Rouchen GU : Sofia POLCANOVA 15:13 / 4:11 / 5:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Qian LI : Wai Yam Minnie SOO 11:5 / 13:11 / 12:10 Watch Fullmatch
Ying HAN : Sofia POLCANOVA 11:5 / 11:6 / 7:11 / 11:7 Watch Fullmatch
Mar 24 19:00 CET Dr. Časl 3 : 1 TTC Berlin Eastside
Yu FU : Matilda EKHOLM 6:11 / 11:3 / 11:6 / 11:9
Hoi Kem DOO : Georgina POTA 12:14 / 4:11 / 11:9 / 11:7 / 11:7
Xia Lian NI : Xiaona SHAN 8:11 / 9:11 / 8:11
Yu FU : Georgina POTA 11:6 / 3:11 / 11:6 / 10:12 / 15:13

Leg 1
Jan 25 18:00 CET SKST STAVOIMPEX Hodonin 3 : 1 TTC Berlin Eastside
Ruichen GUO : Georgina POTA 6:11 / 12:10 / 11:9 / 13:11 Watch Fullmatch
Iveta VACENOVSKA : Xiaona SHAN 11:8 / 11:5 / 3:11 / 11:5 Watch Fullmatch
Natalia PARTYKA : Nina MITTELHAM 7:11 / 15:13 / 12:14 / 4:11 Watch Fullmatch
Ruichen GUO : Xiaona SHAN 7:11 / 8:11 / 11:9 / 11:4 / 11:8 Watch Fullmatch
Jan 25 19:30 CET ETIVAL CLAIREFONTAINE ASRTT 0 : 3 Dr. Časl
Jieni SHAO : Jie LI 10:12 / 5:11 / 9:11
Maria DOLGIKH : Yu FU 3:11 / 4:11 / 7:11
Hana MATELOVA : HOI Kem Doo 4:11 / 8:11 / 8:11
Jan 25 19:30 CET Metz TT 2 : 3 Linz AG Froschberg
Yaping DING : Wai Yam Minnie SOO 11:7 / 9:11 / 3:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Adina DIACONU : Sofia POLCANOVA 11:13 / 4:11 / 13:15 Watch Fullmatch
Carole GRUNDISCH : Linda BERGSTRÖM 11:8 / 11:4 / 13:15 / 11:7 Watch Fullmatch
Yaping DING : Sofia POLCANOVA 11:7 / 11:9 / 11:5 Watch Fullmatch
Adina DIACONU : Wai Yam Minnie SOO 8:11 / 6:11 / 9:11 Watch Fullmatch
Jan 26 18:00 CET Sporting Clube de Portugal 1 : 3 KTS Enea Siarka Tarnobrzeg
DODEAN MONTEIRO Daniela : Elizabeta SAMARA 9:11 / 11:5 / 12:10 / 11:2 Watch Fullmatch
FEN Li : Ying HAN 6:11 / 14:12 / 11:9 / 7:11 / 6:11 Watch Fullmatch
Zhenqi BARTHEL APOLONIA : LI Quian 2:11 / 9:11 / 2:11 Watch Fullmatch
DODEAN MONTEIRO Daniela : Ying HAN 7:11 / 9:11 / 8:11 Watch Fullmatch
Leg 2
Jan 27 15:00 CET Dr. Časl 1 : 3 ETIVAL CLAIREFONTAINE ASRTT
XIA LIAN Ni : Camelia IACOB 12:10 / 11:7 / 11:8 Watch Fullmatch
Jie LI : Jieni SHAO 9:11 / 11:6 / 11:6 / 10:12 / 8:11 Watch Fullmatch
Hoi Kem DOO : Maria DOLGIKH 9:11 / 6:11 / 11:9 / 11:8 / 8:11 Watch Fullmatch
Xia Lian NI : Jieni SHAO 6:11 / 4:11 / 11:8 / 7:11 Watch Fullmatch
Feb 08 18:30 CET TTC Berlin Eastside 3 : 0 SKST STAVOIMPEX Hodonin
Georgina POTA : Natalia PARTYKA 12:10 / 9:11 / 11:7 / 5:11 / 11:4
Xiaona SHAN : Iveta VACENOVSKA 3:11 / 13:11 / 11:6 / 10:12 / 11:8
Nina MITTELHAM : Ruichen GUO 9:11 / 11:9 / 11:6 / 11:9
Feb 10 16:15 CET Linz AG Froschberg 3 : 2 Metz TT
Sofia POLCANOVA : Carole GRUNDISCH 11:2 / 11:5 / 11:6 Watch Fullmatch
Wai Yam Minnie SOO : Yaping DING 9:11 / 9:11 / 11:6 / 2:11 Watch Fullmatch
Linda BERGSTRÖM : Pauline CHASSELIN 6:11 / 13:11 / 11:8 / 5:11 / 11:3 Watch Fullmatch
Sofia Polcanova : Yaping DING 4:11 / 11:9 / 15:13 / 5:11 / 4:11 Watch Fullmatch
Wai Yam Minnie SOO : Carole GRUNDISCH 11:5 / 11:6 / 11:8 Watch Fullmatch
Feb 11 17:30 CET KTS Enea Siarka Tarnobrzeg 3 : 1 Sporting Clube de Portugal
Ying HAN : Fen LI 11:7 / 9:11 / 7:11 / 11:8 / 3:11 Watch Fullmatch
Rouchen GU : Daniela MONTEIRO-DODEAN 11:9 / 11:4 / 11:5 Watch Fullmatch
Qian LI : Zhenqi BARTHEL APOLONIA 11:1 / 11:6 / 11:3 Watch Fullmatch
Kinga STEFANSKA : Daniela MONTEIRO-DODEAN 13:11 / 7:11 / 5:11 / 11:8 / 14:12 Watch Fullmatch

Group A

Place Team Played Matches W:L Points
1 Dr. Časl 4 12:5 4:0 8
2 Metz TT 4 9:6 2:2 6
3 SH-ITB Budaörsi 2i Sport 4 2:12 0:4 4

Group B

Place Team Played Matches W:L Points
1 TTC Berlin Eastside 4 12:2 4:0 8
2 ETIVAL CLAIREFONTAINE 4 6:9 2:2 6
3 UCAM Cartagena TM 4 5:12 0:4 4

Group C

Place Team Played Matches W:L Points
1 Linz AG Froschberg 4 9:5 3:1 7
2 Sporting Clube de 4 7:10 2:2 6
3 TT SAINT QUENTINOIS 4 8:9 1:3 5

Group D

Place Team Played Matches W:L Points
1 KTS Enea Siarka 4 10:6 3:1 7
2 SKST STAVOIMPEX Hodonin 4 9:6 3:1 7
3 LZ Linz Froschberg 4 5:12 0:4 4

Group D: KTS Enea Siarka Tarnobrzeg vs SKST STAVOIMPEX Hodonin 3:0/1:3


Group A
Oct 12 14:00 CET Dr. Časl 3 : 0 SH-ITB Budaörsi 2i Sport Club
Yu FU : Maria FAZEKAS 11:8 / 11:4 / 11:9
Jie LI : Szandra PERGEL 9:11 / 11:2 / 11:3 / 11:8
Xia Lian NI : Mercedesz NAGYVARADI 11:4 / 11:1 / 9:11 / 11:2
Oct 20 20:00 CET Metz TT 2 : 3 Dr. Časl
Carole GRUNDISCH : Hoi Kem DOO 5:11 / 4:11 / 8:11
Pauline CHASSELIN : Yu FU 6:11 / 4:11 / 11:5 / 11:8 / 11:8
Adina DIACONU : Xia Lian NI 11:7 / 11:8 / 11:5
Carole GRUNDISCH : Yu FU 9:11 / 13:11 / 11:6 / 2:11 / 4:11
Pauline CHASSELIN : Hoi Kem DOO 8:11 / 7:11 / 7:11
Oct 27 17:00 CET SH-ITB Budaörsi 2i Sport Club 0 : 3 Metz TT
Szandra PERGEL : Carole GRUNDISCH 11:5 / 5:11 / 5:11 / 14:12 / 5:11 Watch Fullmatch
Maria FAZEKAS : Yaping DING 13:15 / 5:11 / 6:11 Watch Fullmatch
Petra LOVAS : Adina DIACONU 13:11 / 8:11 / 7:11 / 5:11 Watch Fullmatch
Nov 16 18:00 CET SH-ITB Budaörsi 2i Sport Club 2 : 3 Dr. Časl
Szandra PERGEL : Hoi Kem DOO 11:9 / 12:10 / 11:5 Watch Fullmatch
Mercedesz NAGYVARADI : Yu FU 5:11 / 11:13 / 7:11 Watch Fullmatch
Petra LOVAS : Dorina SREBRNJAK 11:9 / 11:6 / 9:11 / 5:11 / 11:5 Watch Fullmatch
Szandra PERGEL : Yu FU 5:11 / 12:10 / 2:11 / 5:11 Watch Fullmatch
Maria FAZEKAS : Hoi Kem DOO 4:11 / 15:13 / 9:11 / 11:4 / 4:11 Watch Fullmatch
Nov 23 18:00 CET Dr. Časl 3 : 1 Metz TT
Hoi Kem DOO : Adina DIACONU 11:8 / 14:16 / 8:11 / 14:12 / 10:12
Yu FU : Carole GRUNDISCH 12:10 / 11:8 / 9:11 / 11:8
Jie LI : Pauline CHASSELIN 11:8 / 11:6 / 11:5
Hoi Kem DOO : Carole GRUNDISCH 11:5 / 14:12 / 11:3
Nov 30 19:30 CET Metz TT 3 : 0 SH-ITB Budaörsi 2i Sport Club
Yaping DING : Maria FAZEKAS 12:10 / 11:13 / 11:9 / 11:6
Adina DIACONU : Szandra PERGEL 5:11 / 11:4 / 11:3 / 11:7
Carole GRUNDISCH : Mercedesz NAGYVARADI 11:6 / 11:9 / 11:6
Group B
Oct 12 19:00 CET TTC Berlin Eastside 3 : 0 UCAM Cartagena TM
Matilda EKHOLM : Viktoriia LEBEDEVA 11:6 / 11:2 / 9:11 / 13:11
Georgina POTA : Maria XIAO 7:11 / 11:5 / 11:3 / 7:11 / 11:8
Nina MITTELHAM : Silvia ERDELYI DE SOUZA 11:6 / 11:8 / 11:8
Oct 19 20:00 CET ETIVAL CLAIREFONTAINE ASRTT 0 : 3 TTC Berlin Eastside
Jieni SHAO : Matilda EKHOLM 6:11 / 5:11 / 4:11
MATELOVA Hana : Georgina POTA 9:11 / 13:15 / 7:11
Camelia IACOB : Nina MITTELHAM 11:7 / 8:11 / 9:11 / 5:11
Oct 27 17:00 CET UCAM Cartagena TM 1 : 3 ETIVAL CLAIREFONTAINE ASRTT
Silvia ERDELYI DE SOUZA : Hana MATELOVA 9:11 / 12:10 / 7:11 / 14:12 / 11:9
Maria XIAO : Jieni SHAO 7:11 / 11:7 / 12:14 / 7:11
Viktoriia LEBEDEVA : Maria DOLGIKH 9:11 / 4:11 / 4:11
Silvia ERDELYI DE SOUZA : Jieni SHAO 5:11 / 5:11 / 8:11
Nov 17 17:00 CET UCAM Cartagena TM 2 : 3 TTC Berlin Eastside
Maria XIAO : Georgina POTA 12:10 / 16:14 / 17:15
Silvia ERDELYI DE SOUZA : Matilda EKHOLM 5:11 / 5:11 / 8:11
Viktoriia LEBEDEVA : Nina MITTELHAM 7:11 / 3:11 / 5:11
Maria XIAO : Matilda EKHOLM 11:6 / 11:7 / 9:11 / 11:9
Silvia ERDELYI DE SOUZA : Georgina POTA 16:14 / 9:11 / 13:15 / 9:11
Nov 23 18:00 CET TTC Berlin Eastside 3 : 0 ETIVAL CLAIREFONTAINE ASRTT
Georgina POTA : Camelia IACOB 11:9 / 11:6 / 10:12 / 11:3
Nina MITTELHAM : Jieni SHAO 11:8 / 11:9 / 12:10
Xiaona SHAN : Maria DOLGIKH 11:6 / 11:4 / 11:4
Nov 30 20:00 CET ETIVAL CLAIREFONTAINE ASRTT 3 : 2 UCAM Cartagena TM
Jieni SHAO : Viktoriia LEBEDEVA 11:6 / 11:9 / 11:9
Hana MATELOVA : Maria XIAO 2:11 / 6:11 / 5:11
Maria DOLGIKH : Silvia ERDELYI DE SOUZA 11:9 / 8:11 / 11:1 / 10:12 / 9:11
Jieni SHAO : Maria XIAO 11:9 / 13:11 / 11:8
Hana MATELOVA : Viktoriia LEBEDEVA 14:12 / 11:4 / 11:5
Group C
Oct 14 15:00 CET Linz AG Froschberg 3 : 0 Sporting Clube de Portugal
Sofia POLCANOVA : DODEAN MONTEIRO Daniela 11:8 / 11:2 / 11:8
Wai Yam Minnie SOO : Fen LI 6:11 / 12:10 / 12:10 / 11:8
Linda BERGSTRÖM : APOLONIA BARTHEL Zhengi 11:4 / 13:11 / 11:5
Oct 19 19:30 CET TT SAINT QUENTINOIS 1 : 3 Linz AG Froschberg
Mo ZHANG : Wai Yam Minnie SOO 11:8 / 11:8 / 11:5 Watch Fullmatch
LE MANSEC Aurore : Sofia POLCANOVA 6:11 / 11:9 / 7:11 / 2:11 Watch Fullmatch
Polina MIKHAILOVA : Linda BERGSTRÖM 8:11 / 8:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Mo ZHANG : Sofia POLCANOVA 8:11 / 6:11 / 11:9 / 4:11 Watch Fullmatch
Oct 27 17:00 CET Sporting Clube de Portugal 3 : 2 TT SAINT QUENTINOIS
Fen LI : Aurore LE MANSEC 12:10 / 11:3 / 11:5
Daniela MONTEIRO-DODEAN : Mo ZHANG 7:11 / 5:11 / 1:11
APOLONIA Zhen Qui : Polina MIKHAILOVA 10:12 / 12:10 / 11:6 / 5:11 / 11:9
Fen LI : Mo ZHANG 11:6 / 8:11 / 11:5 / 7:11 / 4:11
Daniela MONTEIRO-DODEAN : Aurore LE MANSEC 6:11 / 11:8 / 11:8 / 11:9
Nov 16 20:00 CET Sporting Clube de Portugal 1 : 3 Linz AG Froschberg
DODEAN MONTEIRO Daniela : Wai Yam Minnie SOO 8:11 / 7:11 / 8:11
Fen LI : Sofia POLCANOVA 11:7 / 11:9 / 11:6
APOLONIA Zhen Qui : Linda BERGSTRÖM 8:11 / 9:11 / 11:6 / 12:10 / 7:11
DODEAN MONTEIRO Daniela : Sofia POLCANOVA 7:11 / 11:5 / 8:11 / 5:11
Nov 25 16:00 CET Linz AG Froschberg 0 : 3 TT SAINT QUENTINOIS
Karoline Mischek : Polina Mikhailova 7:11 / 5:11 / 5:11
Minnie Soo : Aurore Le Mansec 10:12 / 9:11 / 11:8 / 5:11
Linda Bergström : Audrey Zarif 16:14 / 9:11 / 4:11 / 7:11
Nov 30 19:30 CET TT SAINT QUENTINOIS 2 : 3 Sporting Clube de Portugal
Mo ZHANG : Fen LI 10:12 / 11:6 / 14:12 / 11:7
Polina MIKHAILOVA : MONTEIRO Daniela 4:11 / 10:12 / 3:11
AUrore LE MANSEC : Zhengi Apolonia BARTHEL 11:4 / 11:9 / 13:15 / 5:11 / 9:11
ZHANG MO : MONTEIRO Daniela 11:8 / 4:11 / 11:9 / 11:5
Polina MIKHAILOVA : Fen LI 2:11 / 9:11 / 4:11
Group D
Oct 13 13:00 CET KTS Enea Siarka Tarnobrzeg 3 : 1 LZ Linz Froschberg
Ying HAN : Marharyta BALTUSHITE 11:8 / 12:10 / 11:6 Watch Fullmatch
Elizabeta SAMARA : Yue WU 11:8 / 7:11 / 5:11 / 4:11 Watch Fullmatch
Qian LI : Tintin HO 11:6 / 11:9 / 11:3 Watch Fullmatch
Ying HAN : Yue WU 11:6 / 10:12 / 8:11 / 11:8 / 12:10 Watch Fullmatch
Oct 22 18:00 CET SKST STAVOIMPEX Hodonin 0 : 3 KTS Enea Siarka Tarnobrzeg
Iveta VACENOVSKA : Elizabeta SAMARA 8:11 / 11:7 / 12:10 / 6:11 / 5:11
Natalia PARTYKA : Ying HAN 3:11 / 7:11 / 1:11
Solomiya BRATEYKO : Qian LI 5:11 / 3:11 / 4:11
Oct 27 15:00 CET LZ Linz Froschberg 1 : 3 SKST STAVOIMPEX Hodonin
Yue WU : Iveta Vacenovska 11:9 / 11:9 / 4:11 / 11:7
Margarita Baltushite : Ruichen GUO 8:11 / 4:11 / 10:12
Tin-Tin Ho : Natalia Partyka 5:11 / 11:8 / 11:7 / 10:12 / 5:11
Yue WU : Ruichen GUO 9:11 / 9:11 / 4:11
Nov 17 15:00 CET LZ Linz Froschberg 2 : 3 KTS Enea Siarka Tarnobrzeg
Yue WU : Elizabeta SAMARA 11:6 / 11:4 / 11:6
Ines DIENDORFER : Ying HAN 2:11 / 3:11 / 2:11
Tin-Tin Ho : Viktoria PAVLOVICH 11:6 / 7:11 / 8:11 / 13:11 / 11:3
Yue WU : Ying HAN 6:11 / 4:11 / 7:11
Ines DIENDORFER : Elizabeta SAMARA 5:11 / 4:11 / 4:11
Nov 22 17:30 CET KTS Enea Siarka Tarnobrzeg 1 : 3 SKST STAVOIMPEX Hodonin
Ying HAN : Ruichen GUO 11:8 / 11:5 / 11:3 Watch Fullmatch
Victoryia PAULOVICH : Iveta VACENOVSKA 6:11 / 9:11 / 4:11 Watch Fullmatch
Elizabeta SAMARA : Natalia PARTYKA 11:6 / 11:13 / 14:16 / 4:11 Watch Fullmatch
Ying HAN : Iveta VACENOVSKA 11:6 / 8:11 / 8:11 / 11:6 / 11:13 Watch Fullmatch
Nov 30 18:00 CET SKST STAVOIMPEX Hodonin 3 : 1 LZ Linz Froschberg
Natalia PARTYKA : Ines DIENDORFER 11:4 / 11:5 / 11:7
Iveta VACENOVSKA : Yue WU 11:9 / 12:14 / 11:8 / 7:11 / 8:11
Marketa SEVCIKOVA : Selina LEITNER 11:2 / 11:1 / 11:2
Natalia PARTYKA : Yue WU 4:11 / 11:4 / 12:10 / 12:10

ETTU Partners