Ettu Logo Ittf Logo
Champions League Men - 10 Dec 2019

TTCLM: Post SV Mühlhausen completes quarter-final list

Photo: Courtesy Christian HABEL / Post SV Mühlhausen

2019/20 Table Tennis Champions League Men, Round 6

 

Post SV Mühlhausen has completed 2019/20 TTCLM quarter-final list, in spite of being defeated in Russia by the reigning champion Fakel Gazprom Orenburg 3:0. German club got unexpected „support” from Spanish side Leka Enea who overcame VS Angers TT 3:2. French team went to Spain with its second line-up and suffered third defeat in a row.

 

The 2012 TTCLM semi-finalist Saarbrucken secured top spot of Group C, by winning decisive clash against KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 3:2. German club showed good team work, as each host player contributed with one point: Kun SHANG - Marek BADOWSKI 3:0, Darko JORGIC – Pavel SIRUCEK 3:1, Tomas POLANSKY - Marek BADOWSKI 3:0. Greek Panagiotis GIONIS was the only winning player in the Poland’s team.

 

Ping Pong Club Villeneuvois booked third spot in Group C, after 3:2 away win over GDCS Juncal. Vassily LAKEEV won two matches for the guests, against Andrey BUKIN and Saheed IDOWU. Nima ALAMIAN defeated Andrey BUKIN 3:1 in the decisive, fifth encounter.

 

Ricardo WALTHER paved the way to 6th Borussia’s victory in a row, as he beat two Hennebont’s players, Konstantinos ANGELAKIS and Quentin ROBINOT, both in straight games. German team won 3:1 and third point came from Kristian KARLSSON who overcame Georgios STAMATOUROS.

 

Third placed team of Group D, Sporting Clube De Portugal beat away STK Starr Croatia 3:1, after two wins of Quadri ARUNA. The 16-year-old Croatian player Leon ŠANTEK has recorded his very first TTCLM victory, defeating Paulo GUILHERME in four games.

 

2019/20 TTCLM Round 6

 

GROUP A

 

Fakel Gazprom Orenburg - Post SV Mühlhausen 1951 e.V. 3:0

Vladimir SAMSONOV - Ovidiu IONESCU 3:0 (11:3, 14:12, 11:7)

Marcos FREITAS - Lubomir JANCARIK 3:0 (11:6, 11:5, 11:4)

Denis IVONIN - Erik SCHREYER 3:0 (11:9, 11:7, 11:3)

 

Leka Enea TDM - VS Angers TT 3:2

Taras MERZLIKIN - Thomas SALAT 3:2 (8:11, 11:3, 5:11, 11:2, 11:7)

Daniel PALACIOS - Joao GERALDO 2:3 (4:11, 8:11, 11:9, 11:5, 7:11)

Endika DIEZ - David PILARD 3:0 (11:5, 11:5, 11:5)

Taras MERZLIKIN - Joao GERALDO 2:3 (5:11, 11:4, 11:7, 10:12, 7:11)

Daniel PALACIOS - Thomas SALAT 3:0 (15:13, 11:8, 11:9)

 

GROUP C

 

FC Saarbrücken TT - KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki 3:2

Kun SHANG - Marek BADOWSKI 3:0 (11:6, 11:8, 11:6)

Tomas POLANSKY - Panagiotis GIONIS 0:3 (11:6, 9:11, 11:13, 10:12)

Darko JORGIC – Pavel SIRUCEK 3:1 (5:11, 11:5, 12:10, 11:4)

Kun SHANG - Panagiotis GIONIS 1:3 (11:6, 5:11, 9:11, 9:11)

Tomas POLANSKY - Marek BADOWSKI 3:0 (11:7, 11:4, 13:11)

 

GDCS Juncal - Ping Pong Club Villeneuvois 2:3

Saheed IDOWU - Nima ALAMIAN 3:2 (13:11, 11:7, 8:11, 7:11, 11:8)

Andrey BUKIN - Vassily LAKEEV 2:3 (7:11, 11:7, 3:11, 11:7, 9:11)

Luis MACIEL - Julien AZNAR 3:0 (11:1, 11:4, 11:3)

Saheed IDOWU - Vassily LAKEEV 0:3 (12:14, 9:11, 9:11)

Andrey BUKIN – Nima ALAMIAN 1:3 (11:6, 5:11, 6:11, 7:11)

 

GROUP D

 

Borussia Düsseldorf - GV Hennebont TT 3:1

Ricardo WALTHER - Konstantinos ANGELAKIS 3:0 (11:5, 11:9, 11:2)

Anton KÄLLBERG - Quentin ROBINOT 2:3 (12:10, 13:15, 7:11, 11:8, 7:11)

Kristian KARLSSON - Georgios STAMATOUROS 3:0 (11:4, 11:6, 11:9)

Ricardo WALTHER – Quentin ROBINOT 3:0 (11:9, 12:10, 11:9)

 

STK Starr Croatia - Sporting Clube De Portugal 1:3

Ronald REDJEP - Diogo CARVALHO 0:3 (4:11, 10:12, 7:11)

QIU Liang - Quadri ARUNA 0:3 (10:12, 7:11, 6:11)

Leon ŠANTEK - Paulo GUILHERME 3:1 (11:9, 11:8, 4:11, 11:8)

Ronald REDJEP - Quadri ARUNA 1:3 (3:11, 11:8, 5:11, 5:11)

Upcoming Events » show all

2020 North European Championships 2020 North European Championships Prienai (LTU) 28-30 Aug 2020
2021 ITTF European Table Tennis Championships 2021 ITTF European Table Tennis Championships Cluj Napoca (ROU) 28 Sep - 3 Oct 2021

Social Stream

ETTU Partners