Ettu Logo Ittf Logo
Champions League Men - 30 Jan 2018

Just one home victory in eight quarter-finals

Photo: Facebook Sporting Club de Portugal

Sporting is unique successful team on home soil in the first leg of both TTCLM and Seamaster ECLW quarter-finals

 

Sporting Clube De Portugal was unique successful team on home soil in the first leg of both TTCLM and Seamaster ECLW quarter-finals, held last week. Other seven wins are recorded by visitors, Fakel Gazprom Orenburg, Saarbrucken, Borussia Dusseldorf (TTCLM), TTC Berlin Eastside, KTS Tarnobrzeg, Dr. Casl and Bursa Buyuksehir Belediyespor (Seamaster ECLW).

 

Two tops seeds in the TTCLM, reigning champion Orenburg (no. 1) and runner-up Borussia (no. 2) beat their opponents in straight games, Rosklide and UMMC respectively. The same advantage, but in the Seamaster ECLW, have secured no. 2 seed and defending champion Berlin, as well as no. 3 seed and one of main title contenders Dr. CASL, facing Szekszard and actual ETTU Cup Women winner Lille Metropole respectively.

 

Regarding individual scores, Orenburg`s duo stay unbeaten in the TTCLM: Jun MIZUTANI 7-0, Vladimir SAMSONOV 5-0. Borussia`s leading player Timo BOLL has improved his win-loss record to 9-1, Orenburg`s Dimitrij OVTCHAROV, current world no. 1, to 6-1, Sporting`s Joao MONTEIRO and UMMC`s Andrej GACINA have 7-2 each…

 

Women`s actual best win-loss record belongs to HAN Ying (6-0) from Tarnobrzeg. Three players are one step behind, Berlin`s SHAN Xiaona, and Dr. Casl`s DOO Hoi Kem and FU Yu (all three 5-0).

 

TTCLM quarter-finalists, individual win-loss records

 

Orenburg: OVTCHAROV 6-1, MIZUTANI 7-0, SAMSONOV 5-0, LIVENTSOV 1-2, IVONIN 0-1, KUZMIN 0-1

Sporting: ARUNA 5-5, MONTEIRO 7-2, CARVALHO 4-3

Saarbrucken: APOLONIA 5-1, FRANZISKA 6-2, TOKIC 5-2, BAUM 3-1

UMMC: GACINA 7-2, YOSHIMURA 2-2, SHIBAEV 4-5, VLASOV 2-1, ZHIDKOV 0-2, KISELEV 1-0

Ochsenhausen: GAUZY 6-2, CALDERANO 4-3, GERALDO 1-3, DYJAS 3-3, MURAMATSU 1-1, ZWICKL 1-0

Stella Sport: SHIAHO 8-3, CHEN 7-3, CRISAN 0-2, OLLIVIER 1-4

Borussia: BOLL 9-1, FEGERL 0-3, KARLSSON 6-3, KALLBERG 5-2

Roskilde: ZHAI 5-5, MAZE 3-5, TROMER 2-5

 

Seamaster ECLW quarter-finalists, individual win-loss records

 

Tarnobrzeg: HAN 6-0, SAMARA 4-1, LI Qian 4-1, PAVLOVICH 1-0

Lille Metropole: KHETKHUAN 0-3, SZOCS 4-1, LE LANNIC 2-3, XIAO 1-3

Bursa: LEE 7-3, HU 5-1, NOSKOVA 3-2

Linz: POLCANOVA 4-4, ZHANG 2-4, HO 1-2, BERGSTROM 1-2

Dr. Casl: DOO 5-0, LI 3-1, FU 5-0, ZHOU 2-0, SREBRNJAK 0-1

Szekszard: MIKHAILOVA 1-4, MADARASZ 0-5, PASKAUSKIENE 0-1, CHENG 4-1, IMRE 0-1, PAYET 0-1

Berlin: SHAN 5-0, POTA 5-1, PALINA 1-1, MATSUDAIRA 1-2, MUHLBACH 0-1

Saint Quentinois: MONTEIRO-DODEAN 3-4, EERLAND 4-3, LE MANSEC 0-3, CHENG 1-2, ZARIF 0-1

 

TTCLM quarter-finals, first leg

 

TTSC UMMC - Borussia Düsseldorf 0:3 (2nd leg Feb 9, 20:00)

Roskilde Bordtennis BTK61 - TTC Fakel Gazprom 0:3 (2nd leg Feb 9, 14:00)

Sporting Clube De Portugal - Stella Sport La Romagne 3:1 (2nd leg, Feb 9, 19:30)

TTF Liebherr Ochsenhausen - FC Saarbrücken Tischtennis 2:3 (2nd leg Feb 9, 18:30)

 

Seamaster ECLW quarter-finals, first leg

 

Szekszard AC - TTC Berlin Eastside 0:3 (2nd leg Feb 9, 19:00)

CP LYSSOIS LILLE METROPOLE - Dr. Časl 0:3 (2nd leg Feb 9, 18:00)

TT SAINT QUENTINOIS - BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR 1:3 (2nd leg Feb 10, 16:00)

Linz AG Froschberg - KTS Tarnobrzeg 1:3 (2nd leg Feb 9, 18:00)

 

Upcoming Events » show all

14th Euro Mini Champ's 14th Euro Mini Champ's Schiltigheim (FRA) 24-26 Aug 2018
2018 Europe Youth Top-10 2018 Europe Youth Top-10 Vila Real (POR) 7- 9 Sep 2018

Social Stream

ETTU Partners