Ettu Logo Ittf Logo
Member Associations - 3 Oct 2020

ETTU appointed the chairs and members for Committees



 

 

ETTU appointed the chairs and members for Committees. Chairs of Ranking, Technical and Veterans Committees remained the same, whilst the others Committees went through changes.

 

Following the Extraordinary ETTU Congress 2020 decission from February two new Committees were established. Coaching and Gender Equality Committees got their first chairs and members. Chairs are Beatrice ROMANESCU of Romania and Jaroslaw KOLODZIEJCZYK of Austria.

 

           

PARA TT

Mr

Alessandro ARCIGLI

ITA

Chair

 
 

Mrs

Karen TONGE

ENG

Deputy

 
 

Mr

Dennis LINDAHL

SWE

Deputy

 
 

Mr

Emre BAŞKAN

TUR

   
           

RANKING

Mr

Igor HELLER

NED

Chair

 
 

Mr

Simon GRIEW

ENG

Deputy

 
 

Mr

Richard PRAUSE

GER

Deputy

 
 

Mr

Mathias NEUWIRTH

AUT

   
 

Mrs

Zsuzsanna OLAH

HUN

   
 

Mr

Fadil LUTA

KOS

   
 

Mr

Aleksandr ALEKSANDROV

RUS

   
           

TECHNICAL

Mr

Øivind ERIKSEN

NOR

Chair

 
 

Mr

Karl JINDRAK

AUT

Deputy

 
 

Mr

Matthias VATHEUER

GER

Deputy

 
 

Mrs

Françoise LAPICQUE

FRA

   
 

Mr

Kristof LAJTAI

HUN

   
 

Mr

Carlo BORELLA

ITA

   
 

Mr

Emie DEKKER

NED

   
 

Mr

Carlos FAGUNDES

POR

   
 

Mr

Claudio STEFANELLI

SMR

   
           

UMPIRES AND REFEREES

Mr

Werner THURY

AUT

Chair

 
 

Mrs

Isabelle BEUMIER

BEL

Deputy

 
 

Mrs

Elena SEMENOVA

RUS

Deputy

 
 

Mr

Rauno PORU

EST

   
 

Mr

Asko RASINEN

FIN

   
 

Ms

Sanita SVEILE

LAT

   
 

Mr

Pol PIERRET

LUX

   
 

Mr

Michel DE VRIES

NED

   
 

Mr

Marcin FIDALA

POL

   
 

Mr

Matija KRNC

SLO

   
 

Mr

Jaume COLLDEFORN CABRE

ESP

   
           

VETERANS 

Mr

Zdenko KRIŽ

SVK

Chair

 
 

Mr

Reto BAZZI

SUI

Deputy

 
 

Mr

Savas ERTUFAN

TUR

Deputy

 
 

Mr

Farhad ISMAYILOV

AZE

   
 

Mrs

Susie VENNER

ENG

   
 

Mr

Vincent LABARBE

FRA

   
 

Mr

Gunter KLUGMANN

GER

   
 

Mr

Vince GULYAS

HUN

   
 

Mr

Remzi SHALA

KOS

   
 

Mr

Milan BOJANIC

MNE

   
 

Mrs

Maria GAFTEA

ROU

   
           

YOUTH

Mr

Thomas BUZA

SWE

Chair

 
 

Mrs

Carina BECK

GER

Deputy

 
 

Mr

Carlos LEON

POR

Deputy

 
 

Mr

Samet POLAT

TUR

Deputy

 
 

Mr

Mirsad PAJEVIC

BIH

   
 

Mr

Andreas GEORGIOU

CYP

   
 

Mr

Petr NEDOMA

CZE

   
 

Mrs

Marion VAYRE

FRA

   
 

Mrs

Stella NIKOLOUDAKI

GRE

   
 

Mr

Matteo QUARANTELLI

ITA

   
 

Mrs

Joke WIJKER-VAN DE RUIT

NED

   
 

Mr

Philip MCCALLUM

SCO

   
 

Mr

Anton HAMRAN

SVK

   
           

GENDER EQUALITY

Mrs

Beatrice ROMANESCU

ROU

Chair

 
 

Mrs

Ines LOURO

POR

Deputy

 
 

Mrs

Matilda EKHOLM

SWE

Deputy

 
 

Mrs

Konul MIKAYILOVA

AZE

   
 

Mrs

Betina KOEFOED

DEN

   
 

Mrs

Inga NAVICKIENE

LTU

   
 

Ms

Johanna GRECH

MLT

   
 

Mrs

Suncica ROGIC

MNE

   
 

Mrs

Ekaterina MARKOVA

RUS

   
 

Mrs

Ivica HATALOVA

SVK

   
 

Mrs

Rhian PEARCE

WAL

   
           

COACHES

Mr

Jaroslaw KOLODZIEJCZYK

AUT

Chair

 
 

Mr

Jean-Claude DECRET

FRA

Deputy

 
 

Mr

Viorel FILIMON

ROU

Deputy

 
 

Mr

Matthew STANFORTH

ENG

   
 

Mr

Viktors TOLKACEVS

LAT

   
 

Mr

Ricardo OLIVEIRA

POR

   
 

Mr

Dmitrii CHEKUROV

RUS

   
 

Mr

Daniel ELLERMANN

SWE

   

 

Social Stream

ETTU Partners