Ettu Logo Ittf Logo
Champions League Men - 12 Sep 2019

TTCLM Round 1: Walter Wels upsets Roskilde

Photo: Courtesy ITTF

The 2019/20 Table Tennis Champions League Men, Round 1

 

Four out of eight 2019/20 TTCLM Round 1 games, held tonight, September 12th, were successful for three visiting sides: Leka Enea TDM – Post SV Muhlhausen 0:3, TTC Ostrava 2016 – TTSC UMMC 0:3, Roskilde Bordtennis BTK61 – SPG Walter Wels 2:3, Saarbrucken TT – Ping Pong Club Villeneuvois 3:0.

 

Austrian Walter Wels upset no. 4 seed Roskilde, thanks to Korean KANG Dongsoo who beat both, Bojan TOKIC and ZHAI Yujia. Four out of five encounters have been extended to full distance: ZHAI vs. Frane KOJIC 3:2, Michael MAZE vs. Adam SZUDI 3:2, Bojan TOKIC vs. Frane KOJIC 2:3 and ZHAI vs. KANG 2:3. Korean paved the way to Walter Wels’ victory by winning the opener against TOKIC in straight games.

 

Two TTCLM debutants were beaten by strong German teams in straight matches: Leka Enea TDM – Post SV Muhlhausen 0:3, Saarbrucken TT – Ping Pong Club Villeneuvois 3:0. Actual TTCLM runner-up UMMC of Verkhnaya Pyshma had an easy job in Czech Republic, as they lost just one set in total: Ondrej BAJGER - Aleksandr SHIBAEV 1:3, Felipe OLIVARES - Jonathan GROTH 0:3, Šimon BELIK - Andrej GACINA 0:3.

 

2019/20 TTCLM, Round 1

 

Group A

Leka Enea TDM – Post SV Muhlhausen 0:3

 

Hampus SODERLUND - Lubomir JANCARIK 1:3 (8:11, 11:9, 3:11, 6:11)

Endika DIEZ - Steffen MENGEL 0:3 (8:11, 5:11, 3:11)

Daniel PALACIOS - Ovidiu IONESCU 0:3 (11:13, 5:11, 10:12)

 

Fakel Gazprom Orenburg – VS Angers TT (Sep 13, 15:00)

 

Group B

TTC Ostrava 2016 – TTSC UMMC 0:3

 

Ondrej BAJGER - Aleksandr SHIBAEV 1:3 (11:6, 4:11, 10:12, 5:11)

Felipe OLIVARES - Jonathan GROTH 0:3 (7:11, 5:11, 10:12)

Šimon BELIK - Andrej GACINA 0:3 (5:11, 5:11, 5:11)

 

Roskilde Bordtennis BTK61 – SPG Walter Wels 2:3

 

Bojan TOKIĆ - KANG Dongsoo 0:3 (4:11, 10:12, 8:11)

ZHAI Yujia – Frane KOJIC 3:2 (11:13, 11:4, 10:12, 11:9, 11:9)

Michael MAZE – Adam SZUDI 3:2 (8:11, 11:4, 11:3, 8:11, 11:9)

Bojan TOKIC – Frane KOJIC 2:3 (11:4, 7:11, 6:11, 11:2, 6:11)

ZHAI Yujia – KANG Dongsoo 2:3 (4:11, 11:9, 9:11, 11:7, 7:11)

 

Group C

Saarbrucken TT – Ping Pong Club Villeneuvois 3:0

 

Darko JORGIC - Vassily LAKEEV 3:2 (13:15, 11:6, 11:5, 9:11, 11:6)

Patrick FRANZISKA - Yevhen PRYSHCHEPA 3:0 (11:5, 12:10, 11:1)

Tomas POLANSKY – Vildan GADIEV 3:0 (11:6, 11:7, 11:5)

 

GDSC Juncal – KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki (Sep 13, 21:30)

 

Group D

STK Starr Croatia – GV Hennebont TT (Sep 13, 18:30)

Borussia Dusseldorf – Sporting Clube de Portugal (Sep 13, 19:00)

 

Social Stream

ETTU Partners