Ettu Logo Ittf Logo

ITTF-European Championships Teams

 

          Nittaku, the European Championships Official Balls Supplier  


Group 1
May 18 13:00 CET Romania 3 : 0 Lithuania
Ovidiu IONESCU : LESIV Rimas 11:4 / 11:8 / 11:8
Hunor SZÖCS : STANKEVICIUS Medardas 11:6 / 11:6 / 8:11 / 11:5
Cristian PLETEA : Matias SKUCAS 11:9 / 11:6 / 11:2
May 18 18:00 CET Serbia 3 : 0 Lithuania
Alexandar KARAKAŠEVIĆ : Lesiv Rimas 11:9 / 11:3 / 11:8
Zsolt PETÖ : Stankevicius Medardas 11:4 / 9:11 / 11:6 / 11:7
Jevtovic Marko : Matias SKUCAS 11:4 / 11:7 / 11:5
May 19 10:00 CET Romania 3 : 1 Serbia
Ovidiu IONESCU : Zsolt PETÖ 11:4 / 11:7 / 11:9
Hunor SZÖCS : LEVAJAC Dimitrije 11:5 / 9:11 / 11:8 / 11:9
Cristian PLETEA : Alexandar KARAKAŠEVIĆ 6:11 / 8:11 / 7:11
Ovidiu IONESCU : LEVAJAC Dimitrije 11:5 / 11:6 / 11:8
Group 2
May 18 14:00 CET Denmark 3 : 0 Switzerland
Jonathan GROTH : POSCH Lars 9:11 / 11:9 / 11:3 / 11:7 Watch Fullmatch
LIND Anders : WEBER Lionel 11:5 / 11:7 / 9:11 / 11:9 Watch Fullmatch
Kasper RASMUSSEN : GIROD Dorian 11:4 / 11:8 / 11:3 Watch Fullmatch
May 18 19:00 CET Denmark 3 : 0 Netherlands
LIND Anders : Laurens TROMER 7:11 / 7:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Ewout OOSTWOUDER : Jonathan GROTH 7:11 / 5:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Rajko GOMMERS : Kasper RASMUSSEN 5:11 / 4:11 / 6:11 Watch Fullmatch
May 19 11:00 CET Netherlands 3 : 0 Switzerland
Ewout OOSTWOUDER : POSCH Lars 11:8 / 11:8 / 12:10
Laurens TROMER : WEBER Lionel 9:11 / 11:3 / 11:4 / 8:11 / 11:6
Rajko GOMMERS : GIROD Dorian 13:11 / 11:8 / 11:4
Group 3
May 18 13:00 CET Ukraine 2 : 3 England
Yevhen PRYSHCHEPA : DRINKHALL Paul 11:7 / 12:14 / 13:11 / 8:11 / 7:11
Viktor YEFIMOV : Liam PITCHFORD 11:6 / 8:11 / 11:9 / 4:11 / 11:8
Yaroslav ZHMUDENKO : Samuel WALKER 13:11 / 11:9 / 14:16 / 8:11 / 11:13
Yevgen PRYSHCHEPA : Liam PITCHFORD 7:11 / 121:10 / 6:11 / 11:8 / 11:9
Viktor YEFIMOV : DRINKHALL Paul 11:6 / 2:11 / 2:11 / 7:11
May 18 13:00 CET Italy 3 : 0 Estonia
Mihai BOBOCICA : LUSHIN Aleksandr 12:10 / 6:11 / 11:5 / 11:4
Niagol STOYANOV : SMIRNOV Aleksander 11:2 / 11:8 / 11:7
Leonardo MUTTI : STROGOV Stanislav 11:6 / 11:8 / 13:11
May 18 18:00 CET Ukraine 3 : 0 Italy
Yevhen PRYSHCHEPA : Leonardo MUTTI 11:4 / 11:7 / 11:8
Viktor YEFIMOV : Mihai BOBOCICA 11:6 / 4:11 / 8:11 / 11:6 / 11:5
Yaroslav ZHMUDENKO : Niagol STOYANOV 8:11 / 11:8 / 12:10 / 11:9
May 18 18:00 CET England 3 : 0 Estonia
Samuel WALKER : LUSHIN Aleksandr 11:7 / 11:6 / 11:8
DRINKHALL Paul : SMIRNOV Aleksandr 11:8 / 11:5 / 12:10
JARVIS Tom : PUKK Oskar 11:1 / 11:5 / 11:5
May 19 10:00 CET Italy 2 : 3 England
Niagol STOYANOV : Samuel WALKER 11:3 / 11:4 / 11:9
Mihai BOBOCICA : DRINKHALL Paul 4:11 / 11:7 / 8:11 / 7:11
Leonardo MUTTI : Liam PITCHFORD 7:11 / 9:11 / 5:11
Niagol STOYANOV : JARVIS Tom 11:9 / 11:3 / 11:7
Mihai BOBOCICA : Samuel WALKER 8:11 / 11:8 / 3:11 / 5:11
May 19 10:00 CET Ukraine 3 : 0 Estonia
PRYSHCEPA Yevhen : Alexey SMIRNOV 11:5 / 12:10 / 11:5
Yaroslav ZHMUDENKO : STROGOV Stanislav 11:1 / 11:7 / 11:4
Viktor YEFIMOV : PUKK Oskar 11:3 / 11:6 / 11:5
Group 4
May 18 14:00 CET Hungary 3 : 0 Israel
Adam SZUDI : Omri BEN-ARI 11:5 / 11:7 / 11:9
Bence MAJOROS : Michael TAUBER 11:9 / 12:10 / 4:11 / 11:2
Nándor ECSEKI : Avív BEN-ARI 11:9 / 11:9 / 11:9
May 18 14:00 CET Czech Republic 3 : 0 Ireland
Pavel SIRUCEK : Sasha GILLEN 11:6 / 11:4 / 11:3 Watch Fullmatch
Lubomir JANCARIK : WILSON Zak 11:3 / 11:7 / 11:4 Watch Fullmatch
Tomas POLANSKY : FARRELL Ryan 11:6 / 11:3 / 11:5 Watch Fullmatch
May 18 19:00 CET Hungary 2 : 3 Czech Republic
Adam SZUDI : Tomas POLANSKY 11:6 / 11:8 / 9:11 / 12:10 Watch Fullmatch
MAJOROS Bence : Lubomir JANCARIK 14:12 / 5:11 / 11:6 / 11:9 Watch Fullmatch
Tamas LAKATOS : Pavel SIRUCEK 11:7 / 7:11 / 11:5 / 7:11 / 6:11 Watch Fullmatch
Adam SZUDI : Lubomir JANCARIK 6:11 / 10:12 / 11:7 / 11:7 / 7:11 Watch Fullmatch
MAJOROS Janos Bence : Tomas POLANSKY 3:11 / 11:8 / 10:12 / 11:8 / 6:11 Watch Fullmatch
May 18 19:00 CET Israel 3 : 0 Ireland
Michael TAUBER : FARRELL Ryan 11:5 / 11:3 / 11:9
BEN-ARI Omri : WILSON Zak 7:11 / 11:4 / 11:8 / 11:6
BEN-ARI Aviv : Sasha GILLEN 11:8 / 11:3 / 11:9
May 19 11:00 CET Hungary 3 : 0 Ireland
Adam SZUDI : Sasha GILLEN 11:6 / 13:11 / 11:6
ECSEKI Nándor : FARRELL Ryan 11:0 / 11:8 / 11:9
LAKATOS Tamás : WILSON Zak 11:5 / 11:5 / 11:8
May 19 11:00 CET Czech Republic 3 : 0 Israel
Lubomir JANCARIK : Omri BEN ARI 7:11 / 11:4 / 11:2 / 9:11 / 11:2 Watch Fullmatch
Tomas POLANSKY : Michael TAUBER 11:6 / 8:11 / 5:11 / 11:5 / 13:11 Watch Fullmatch
Tomas TREGLER : BEN-ARI Aviv 7:11 / 11:7 / 12:10 / 9:11 / 11:9 Watch Fullmatch
Group 5
May 18 13:00 CET Luxembourg 3 : 2 Bulgaria
Eric GLOD : Petyo Ivelinov KRASTEV 11:9 / 8:11 / 12:10 / 9:11 / 11:6 Watch Fullmatch
Christian KILL : Stanislav GOLOVANOV 6:11 / 12:14 / 6:11 Watch Fullmatch
Gilles MICHELY : ALEXANDROV Teodor 7:11 / 11:5 / 4:11 / 11:7 / 8:11 Watch Fullmatch
GLOD Eric : Stanislav GOLOVANOV 11:4 / 11:7 / 9:11 / 11:9 Watch Fullmatch
Christian KILL : Petyo Ivelinov KRASTEV 4:11 / 11:6 / 2:11 / 12:10 / 11:3 Watch Fullmatch
May 18 13:00 CET Turkey 3 : 2 Finland
Ibrahim GUNDUZ : NAUMI Alex 14:12 / 4:11 / 11:6 / 11:9
YIGENLER Talha : OLAH Benedek 11:9 / 8:11 / 9:11 / 6:11
Batuhan ULUCAK : O'CONNOR Miikka 11:7 / 11:9 / 3:11 / 9:11 / 11:4
Ibrahim GUNDUZ : OLAH Benedek 9:11 / 11:7 / 7:11 / 6:11
YIGENLER Talha : NAUMI Alex 11:6 / 8:11 / 11:9 / 7:11 / 11:6
May 18 18:00 CET Finland 3 : 1 Bulgaria
Benedek OLAH : Teodor ALEXANDROV 8:11 / 12:10 / 11:8 / 9:11 / 11:9
Miikka O`CONNOR : Stanislav GOLOVANOV 6:11 / 9:11 / 7:11
Alex NAUMI : Petyo Ivelinov KRASTEV 4:11 / 13:11 / 11:9 / 12:4
Benedek OLAH : Stanislav GOLOVANOV 11:6 / 11:9 / 4:11 / 4:11 / 11:9
May 18 18:00 CET Turkey 3 : 2 Luxembourg
Ibrahim GUNDUZ : Christian KILL 12:10 / 7:11 / 8:11 / 11:4 / 13:11 Watch Fullmatch
Abdullah YIGENLER : GLOD Eric 8:11 / 9:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Batuhan ULUCAK : Gilles MICHELY 8:11 / 9:11 / 11:9 / 11:4 / 9:11 Watch Fullmatch
Ibrahim GUNDUZ : GLOD Eric 11:2 / 12:10 / 8:11 / 3:11 / 11:5 Watch Fullmatch
Abdullah YIGENLER : Christian KILL 11:9 / 11:7 / 11:7 Watch Fullmatch
May 19 10:00 CET Turkey 3 : 2 Bulgaria
Ibrahim GUNDUZ : Denislav KODVABASHEV 11:8 / 11:7 / 8:11 / 10:12 / 9:11 Watch Fullmatch
Abdullah YIGENLER : ALEXANDROV Teodor 11:9 / 7:11 / 6:11 / 11:9 / 15:13 Watch Fullmatch
Batuhan ULUCAK : Petyo Ivelinov KRASTEV 11:8 / 5:11 / 11:6 / 11:7 Watch Fullmatch
Ibrahim GUNDUZ : ALEXANDROV Teodor 0:11 / 0:11 / 0:11
Abdullah YIGENLER : KODJABASHEV Denislav 6:11 / 11:5 / 11:8 / 11:9 Watch Fullmatch
May 19 10:00 CET Luxembourg 3 : 2 Finland
Eric GLOD : Alex NAUMI 11:9 / 11:9 / 7:11 / 11:2
Gilles MICHELY : Benedek OLAH 6:11 / 9:11 / 7:11
Christian KILL : Samuli SOINE 11:13 / 5:11 / 11:8 / 11:3 / 10:12
Eric GLOD : Benedek OLAH 8:11 / 11:8 / 11:7 / 11:6
Gilles MICHELY : Alex NAUMI 11:7 / 4:11 / 11:9 / 11:7

Group 1
May 18 12:00 CET Russia 3 : 0 Lithuania
MIKHAILOVA, POLINA : MALEIKAITE, AUGUSTE 11:6 / 11:2 / 11:9
VOROBEVA, OLGA : RILISKYTE, KORNELIJA 11:4 / 12:8 / 11:6
NOSKOVA, YANA : BASKUTYTE, UGNE 12:10 / 10:12 / 11:7 / 9:11 / 11:4
May 18 17:00 CET Russia 3 : 0 Turkey
MIKHAILOVA, Polina : ALTINKAYA, Sibel 7:11 / 11:6 / 11:8 / 11:8
VOROBEVA, Olga : HARAC, Ece 11:5 / 11:7 / 11:7
NOSKOVA, Yana : YILMAZ, Ozge 9:11 / 11:7 / 11:13 / 11:3 / 11:6
May 19 09:00 CET Turkey 3 : 0 Lithuania
ALTINKAYA, Sibel : RILISKYTE, Kornelija 11:5 / 11:9 / 9:11 / 11:2
YILMAZ, Ozge : PASKAUSKIENE, Ruta 11:7 / 11:5 / 11:13 / 4:11 / 11:8
Betul Nur KAHRAMAN : BASKUTYTE Ugme 11:3 / 11:9 / 11:4
Group 2
May 18 15:00 CET Spain 3 : 0 Belgium
Maria XIAO YAO : DEGRAEF Margo 11:8 / 6:11 / 11:7 / 11:4
Galia DVORAK : LUNG Lisa 11:8 / 11:6 / 11:5
ZHANG Xuan : MARCHETTI Nathalie 11:5 / 11:1 / 11:8
May 18 20:00 CET Spain 3 : 0 England
Galia DVORAK : Tintin HO 11:8 / 11:6 / 5:11 / 11:9
Maria XIAO YAO : TSAPTSINOS Maria 11:8 / 11:7 / 11:8
ZHANG Xuan : Denise PAYET 11:6 / 11:4 / 11:5
May 19 12:00 CET England 1 : 3 Belgium
Tintin HO : DEGREF Margo 11:7 / 11:7 / 11:9
TSAPTSINOS Maria : LUNG LIsa 3:11 / 9:11 / 11:9 / 8:11
BARDSLEY Charlotte : MARCHETTI Nathalie 2:11 / 3:11 / 4:11
Tintin HO : LUNG Lisa 5:11 / 6:11 / 8:11
Group 3
May 18 14:00 CET Italy 3 : 0 Estonia
Debora VIVARELLI : HANSON Reelica 11:2 / 11:2 / 11:1
TAN Wenling : AVAMERI Airi 11:0 / 12:10 / 11:5
PICCOLIN Giorgia : PETROVA Valeria 11:8 / 11:5 / 8:11 / 11:8
May 18 19:00 CET Italy 0 : 3 Serbia
COLANTONI Chiara : Szabina ŠURJAN 5:11 / 9:11 / 11:13
Debora VIVARELLI : Andrea TODOROVIĆ 13:11 / 8:11 / 4:11 / 4:11
TAN Wenling : Izabela LUPULESKU 6:11 / 10:12 / 9:11
May 19 11:00 CET Serbia 3 : 0 Estonia
Andrea TODOROVIĆ : PETROVA Valeria 8:11 / 11:4 / 11:7 / 11:8
Tijana JOKIĆ : AVAMERI Airi 6:11 / 11:9 / 11:8 / 10:12 / 11:5
Aneta MAKSUTI : HANSON Reelica 11:5 / 11:8 / 6:11 / 11:3
Group 4
May 18 14:00 CET Switzerland 2 : 3 Greece
REUST Celine : Aikaterini TOLIOU 5:11 / 2:11 / 6:11
MORET Rachel : CHRISTOFORAKI Maria 13:11 / 5:11 / 11:5 / 9:11 / 11:2
ASCHWANDEN Rahel : PARIDI Konstantina 9:11 / 15:13 / 11:13 / 13:15
MORET Rachel : Aikaterini TOLIOU 11:6 / 7:11 / 11:8 / 10:12 / 11:9
REUST Celine : CHRISTOFORAKI Maria 3:11 / 6:11 / 11:9 / 5:11
May 18 19:00 CET Switzerland 1 : 3 Slovakia
MORET Rachel : KUKULKOVA Tatiana 14:12 / 11:2 / 6:11 / 4:12 / 11:4 Watch Fullmatch
REUST Celine : Barbora BALAZOVA 7:11 / 4:11 / 6:11 Watch Fullmatch
ASCHWANDEN Rahel : ODOROVA Eva 11:9 / 6:11 / 8:11 / 5:11 Watch Fullmatch
MORET Rachel : Barbora BALAZOVA 2:11 / 6:11 / 6:11 Watch Fullmatch
May 19 11:00 CET Slovakia 3 : 0 Greece
BALAZOVA Barbora : TOLIOU Aikaterini 14:12 / 13:11 / 11:6 Watch Fullmatch
KUKULKOVA Tatiana : PARIDI Konstantina 8:11 / 11:6 / 11:2 / 11:13 / 11:2 Watch Fullmatch
ODOROVA Eva : TERPOU Elisavet 11:9 / 11:6 / 11:5 Watch Fullmatch
Group 5
May 18 13:00 CET Israel 2 : 3 Azerbaijan
TROSMAN Nicole : QAREYEVA Nazakat 11:4 / 11:4 / 11:3
ADAMSKY Karina : IMANOVA Maryam 1:11 / 10:12 / 12:10 / 9:11
KARLIN Vital : EMINOVA Biluza 7:11 / 11:5 / 11:13 / 4:11
TROSMAN Nicole : IMANOVA Maryam 11:8 / 11:7 / 11:5
ADAMSKY Karina : QAREYEVA Nazakat 13:11 / 11:5 / 7:11 / 8:11 / 3:11
May 18 13:00 CET Slovenia 1 : 3 Bulgaria
VOVK Aleksandra : YOVKOVA Maria 5:11 / 8:11 / 9:11
STRAŽAR Katarina : TRIFONOVA Polina 11:7 / 6:11 / 11:4 / 6:11 / 10:12
TOFANT Ana : HRISTOVA Kalina 11:7 / 15:13 / 11:2
VOVK Aleksandra : TRIFONOVA Polina 6:11 / 11:7 / 13:15 / 11:5 / 4:11
May 18 18:00 CET Slovenia 3 : 0 Azerbaijan
STRAŽAR Kristina : QARDEVA Nazakat 11:4 / 11:6 / 11:8
VOVK Aleksandra : IMANOVA Maryam 11:6 / 12:10 / 11:4
TOFANT Ana : EMINOVA Bilura 11:3 / 11:1 / 11:4
May 18 18:00 CET Bulgaria 3 : 0 Israel
YOVKOVA Maria : KARLIN Vital 11:8 / 13:11 / 11:5
TRIFONOVA Polina : TROSMAN Nicole 11:6 / 11:6 / 13:11
HRISTOVA Kalina : ADAMSKY Karina 11:7 / 9:11 / 11:3 / 11:9
May 19 10:00 CET Slovenia 3 : 1 Israel
STRAŽAR Katarina : ADAMSKY Karina 11:7 / 11:5 / 13:11
VOVK Aleksandra : TROSMAN Nicole 5:11 / 11:9 / 8:11 / 11:6 / 5:11
TOFANT Ana : KARLIN Vital 11:3 / 11:6 / 11:4
STRAŽAR Katarina : TROSMAN Nicole 11:7 / 5:11 / 13:11 / 7:11 / 13:11
May 19 10:00 CET Azerbaijan 0 : 3 Bulgaria
IMANOVA Maryam : YOVKOVA Maria 9:11 / 9:11 / 9:11
EMINOVA Bilura : TRIFONOVA Polina 6:11 / 12:14 / 9:11
QARAYEVA Nazakat : ILIEVA Ivet 9:11 / 6:11 / 5:11

ETTU Partners