Europe Trophy Men / Women

WOMEN RESULTS - Grand Final

Final

Panathinaikos A.C. (GRE) vs TT Moravský Krumlov (CZE) 3:1

Szandra PERGEL vs. Bernadett BALINT 3:1 (11:7 , 5:11, 11:8, 11:6)

Aikaterini TOLIOU vs. Mitsuki YOSHIDA 3:2 (11 :9, 11:3, 13:15, 7:11, 6:3)

Ana TOFANT vs. Ekaterina CHERNYAVSKAYA 2:3 (11:9, 11:13, 13:15, 11:8 , 4:6)

Szandra PERGEL vs. Mitsuki YOSHIDA 3:0 (11:5 , 11:7, 11:8)

Semi final

KTTC AFP Antwerpen (BEL) vs Panathinaikos A.C. (GRE) 0:3

Angelique GERTENBACH vs. Aikaterini TOLIOU 0:3 (7:11, 2:11, 3:11)

Sara DEVOS vs. Szandra PERGEL 0:3 (6:11, 5:11, 5:11)

Julie VAN HAUWAERT vs. Ana TOFANT 1:3 (11:9, 6:11, 7:11, 13:15)

TT Moravský Krumlov (CZE) vs SCO Ossiachersee Bodensdorf (AUT) 3:0

Ekaterina CHERNYAVSKAYA vs. Aleksandra VOVK 3:0 (11:8, 11:6, 11:6)

Bernadett BALINT vs. Katarina STRAZAR 3:2 (11:5, 8:11, 11:8, 12:14, 6:4)

Mitsuki YOSHIDA vs. Lea PAULIN 3:1 (11:5, 4:11, 12:10, 11:7)

Match for position no.5

SKST Bratislava (SVK) vs SU Sparkasse Kufstein (AUT) 3:1

Dominika WILTSCHKOVÁ vs. Anita NYITRAI 0:3 (11:13, 9:11, 3:11)

Eliška ŠTULLEROVÁ vs. Györgyi BENE 3:1 (9:11, 11:6, 11:7, 11:2)

Jana TEREZKOVÁ vs. Renata PENGÖ-MURA 3:0 (11:9, 11: 5, 11:4)

Dominika WILTSCHKOVÁ vs. Györgyi BENE 3:1 (11:9, 6:11, 11:5)

Match for position no.7

Fusion TTC (ENG) vs. Draycott & Long Eaton TTC (ENG) 3:1

Elena TODIRCA vs. Erin GREEN 3:0 (11:7, 11:8, 11:9)

Sanne DE HOOP vs. Anna GREEN 3:1 (11:9, 11:9, 9:11, 11:5)

Danielle KELLY vs. Millie ROGOVE 2:3 (9:11, 8:11, 11:3, 11:7, 5:6)

Elena TODIRCA vs. Anna GREEN 3:0 (11:3, 11:4, 11:2)

 

3rd round

Panathinaikos A.C.  (GRE) vs SCO Ossiachersee Bodensdorf (AUT) 3:0

Szandra PERGEL vs. Aleksandra VOVK 3:0 (11:6, 11:3, 11:6)

Aikaterini TOLIOU vs. Katarina STRAZAR 3:0 (11:9, 11:4, 11:7)

Ana TOFANT vs. Lea PAULIN 3:0 (11:7, 12:10, 11:8)

St. Centrum SKST Bratislava (SVK) vs Draycott & Long Eaton TTC (ENG) 3:0

Dominika WILTSCHKOVÁ vs. Erin GREEN 3:1 (9:11, 11:7, 11:7, 11:6)

Eliška ŠTULLEROVÁ vs. Anna GREEN 3:2 (9:11, 11:7, 6:11, 11:7, 6:5)

Jana TEREZKOVÁ vs. Millie ROGOVE 3:0 (14:12, 11:7, 11:9)

SU Sparkasse Kufstein (AUT) vs Fusion TTC (ENG) 3:0

Anita NYITRAI vs. Sanne DE HOOP 3:0 (11:5, 11:5, 20:18)

Györgyi BENE vs. Elena TODIRCA 3:2 (8:11, 10:12, 12:10, 11:5 , 6:2)

Renata PENGÖ-MURA vs. Tiana DENNISON 3:0 (11:8, 11:7, 11:5)

TT Moravsky Krumlov (CZE) vs KTTC AFP Antwerpen (BEL) 3:0

Ekaterina CHERNYAVSKAYA vs. Julie VAN HAUWAERT 3:1 (11:9, 9:11, 11:5, 11:3)

Bernadett BALINT vs. Sara DEVOS 3:0 (11:9, 11:7, 11:3)

Eliska SEDOVA vs. Elena CHMIGUELSKAIA 3:0 (13:11, 11:3, 11:7)

 

 

GROUP A

1

2

3

4

Score

Points

Ranking

 

PANATHINAIKOS A.C.  (GRE)

x

3:0

3:0

3:0

3:0

6

1

 

STOLNOTENISOVE CENTRUM SKST BRATISLAVA (SVK)

0:3

x

3:0

1:3

1:2

4

3

 

DRAYCOTT & LONG EATON TTC (ENG)

0:3

0:3

x

0:3

0:3

3

4

 

SCO OSSIACHERSEE BODENSDORF (AUT)

0:3

3:1

3:0

x

2:1

5

2

 

GROUP B

1

2

3

4

Score

Points

Ranking

 

FUSION TTC (ENG)

x

0:3

1:3

0:3

0:3

3

4

 

TT MORAVSKY KRUMLOV (CZE)

3:0

x

3:0

3:0

3:0

6

1

 

KTTC AFP ANTWERPEN (BEL)   

3:1

0:3

x

3:0

2:1

5

2

 

SU SPARKASSE KUFSTEIN (AUT)

3:0

0:3

0:3

x

1:2

4

3

 

 

 

 

 

OFFICIAL ETTU PARTNERS & SUPPLIERS

OFFICIAL PARTNERS

SUPPLIERS POOL MEMBERS