Europe Trophy Men / Women

MEN RESULTS - Grand Final

Final

SKST Tesla Batteries Havirov (CZE) vs. Arteal Tenis De Mesa (ESP) 3:1

Zokhid KENJAEV vs. Andre SILVA 1:3 (7:1, 10:12, 11:6, 4:11)

Jan VALENTA vs. Enio MENDES 3:1 (5:11, 11:8, 11:9, 11:8)

Petr DAVID vs. Humberto MANHANI 3:1 (12:10, 10:12, 11:7, 11:7)

Zokhid KENJAEV vs. Enio MENDES 3:1 (12:10, 11:5, 7:11, 11:1)

Semi final

CSS-SZAK Odorheiu Secuiesc (ROU) vs Arteal Tenis De Mesa (ESP) 0:3

Sebastian LOSO vs. Andre SILVA 0:3 (7:11, 5:11, 6:11)

Gyorgy SZILARD vs. Enio MENDES 1:3 (9:11, 11:7, 7:11, 7:11)

Munteanu LUCIAN vs. Humberto MANHANI 0:3 (7:11, 5:11, 4:11)

SKST Tesla Batteries Havirov (CZE) vs. TT Metz (FRA) 3:2

Zokhid KENJAEV vs. Damien LLORCA 3:0 (11:8, 11:8, 11:6)

Jan VALENTA vs. Florian BOURRASSAUD 0:3 (10:12, 7:11, 9:11)

Petr DAVID vs. Corentin MAZAUD 3:1 (9:11, 11:9, 11:7, 12:10)

Zokhid KENJAEV vs. Florian BOURRASSAUD 2:3 (11:4, 11:7, 9:11, 5:11, 3:6)

Jan VALENTA vs. Damien LLORCA 3:2 (11:7, 7:11, 5:11, 11:7, 6:3)

Match for position no. 5

TJ Geolog Roznava (SVK) vs TalTech Sports Club (EST)

Ingemar PÉTER vs. Stanislav STROGOV 3:0 (12:10, 11:9 , 11:8)

Igor ZAVADSKIJ vs. Arturs REINHOLDS 3:0 (11:9, 11:8, 11:9)

Gregor GALLO vs. Samuli SOINE 0:3 (6:11, 8:11, 10:12)

Ingemar PÉTER vs. Arturs REINHOLDS 3:1 (11:8, 11:8, 6:11, 11:6)

Match for position no.7

Grantham Academy (ENG) vs. Draycott & Long Eaton TTC (ENG) 3:0

Callum EVANS vs. Connor GREEN 3:2 (6:11, 8:11, 12:10, 11:6, 6:5)

Olly TYNDALL vs. Rhys DAVIES 3:0 (11:9, 11:6, 11:8)

Jordan WYKES vs. Toby ELLIS 3:0 (11:8, 11:6, 11:7)

 

Round 3rd

 

TJ Geolog Roznava (SVK) vs Arteal Tenis De Mesa (ESP) 0:3

Ingemar PÉTER vs. Andre SILVA 1:3 (12:14, 7:11, 11:8, 6:11)

Igor ZAVADSKIJ vs. Enio MENDES 1:3 (11:8, 7:11, 4:11, 9:11)

Jakub TAKÁČ vs. Humberto MANHANI 0:3 (5:11, 4:11, 4:11)

Grantham Academy (ENG) vs. Metz TT (FRA) 1:3

Jordan WYKES vs. Corentin MAZAUD 3:1 (15:13, 12:10, 8:11, 11:4)

Olly TYNDALL vs. Florian BOURRASSAUD 0:3 (8:11, 5:11, 4:11)

Callum EVANS vs. Noah BECOURT 2:3 (12:10, 9 :11, 14:12, 10:12, 4:6)

Jordan WYKES vs. Florian BOURRASSAUD 2:3 (11:13, 11:6, 12:10, 7:11, 2:6)

Draycott & Long Eaton TTC (ENG) vs TalTech Sports Club (EST) 0:3

Connor GREEN vs. Arturs REINHOLDS 2:3 (11:3 , 11:9, 9:11, 11:3, 3:6)

Naphong BOONYAPRAPPA vs. Samuli SOINE 1:3 (11:4, 3:11, 6:11, 5:11)

Naphat BOONYAPRAPPA vs. Stanislav STROGOV 1:3 (8:11, 7:11, 11:9, 11:13)

CSS-SZAK Odorheiu Secuiesc (ROU) vs. SKST Tesla Batteries Havirov (CZE)

Sebastian LOSO vs. Jan VALENTA 2:3 (15:13, 6:11, 10:12, 14:12, 5:6)

Gyorgy SZILARD vs. Zokhid KENJAEV 0:3 (8:11, 5:11, 6:11)

Munteanu LUCIAN vs. Petr DAVID 0:3 (4:11, 6:11, 5:11)

GROUP A

1

2

3

4

Score

Points

Ranking

ARTEAL TENIS DE MESA (ESP)

x

3:2

3:0

3:0

3:0

6

1

METZ TT (FRA)   

2:3

x

3:1

3:2

2:1

5

2

GRANTHAM ACADEMY (ENG)  

0:3

1:3

x

0:3

0:3

3

4

TJ GEOLOG ROZNAVA (SVK) 

0:3

2:3

3:0

x

1:2

4

3

GROUP B

1

2

3

4

Score

Points

Ranking

TALTECH SPORTS CLUB (EST) 

x

0:3

0:3

3:0

1:2

4

3

SKST TESLA BATTERIES HAVIROV (CZE) 

3:0

x

3:0

3:0

3:0

6

1

CSS-SZAK ODORHEIU SECUIESC (ROU)  

3:0

0:3

x

3:0

2:1

5

2

DRAYCOTT & LONG EATON TTC (ENG)

0:3

0:3

0:3

x

0:3

3

4

 

 

OFFICIAL ETTU PARTNERS & SUPPLIERS

OFFICIAL PARTNERS

SUPPLIERS POOL MEMBERS