Ettu Logo Ittf Logo
Champions League Men - 3 Nov 2016

TTCLM Round 3: BORUSSIA DUSSELDORF targets third victory in a row

Photo: majo-foto.de

In spite of having some problems in its line-up, German side aims win against KST ENERGA-MANEKIN TORUN

 

TTCLM Round 3 will be held this Thursday and Friday (November 3rd-4th), as ten times TTCLM champion BORUSSIA DUSSELDORF hosts KST ENERGA-MANEKIN TORUN. German side wasn’t in full swing in this week, having just Sharat Kamal ACHANTA on the team’s practices, but Coach Danny HEISTER stressed on club’s website that his side, in spite of all these circumstances, has enough quality to beat Polish team:

 

„On the paper, we are the favorites. Timo BOLL was in China this week, Anton KALLBERG played for national team of Sweden, while Kristian KARLSSON is on his way to recover after his inflammation in the left foot. Thus we had just Kamal ACHANTA on the practices this week”.

 

Other Group D game will be staged in Austria where SPG WALTER WELS welcomes the 2013 TTCLM runner-up CHARTRES ASTT. Borussia Dusseldorf leads in this company with 2-0 score, while Chartres and Energa-Manekin Torun stand on 1-1 each.

 

VAILLANTE SPORTS ANGERS TT faces TTF LIEBHERR OCHSENHAUSEN in the battle for the second place of Group A which will see also the clash between top seeded TTC FAKEL GAZPROM ORENBURG and ROSKILDE BORDTENNIS BTK61.

 

Reigning TTCLM champion travels to Poland to meet KS UNIA AZS AWFiS GDANSK. Marcos FREITAS & Co. target third consecutive victory, while two runner-ups of the TTCLM, UMMC (2013 finalist) and ESLOVS AI BORDTENNIS (2016 finalist) will play one against another to improve their group stage record to 2-1.

 

Group C confronts two sides with different experiences in first two rounds: unbeaten FC SAARBRUCKEN TISCHTENNIS hosts win-seeking TTC OSTRAVA 2016. G. V. HENNEBONT TT and BOGORIA GRODZISK MAZOWIECKI will play in France, having 1-1 score each.

 

The 2016/17 TTCLM Round 3 (November 3-4th)

 

GROUP A

VAILLANTE SPORTS ANGERS TT – TTF LIEBHERR OCHSENHAUSEN (November 3rd, 19:00 CET)

TTC FAKEL GAZPROM ORENBURG – ROSKILDE BORDTENNIS BTK61 (November 4th, 14:00 CET)

 

GROUP B

UMMC – ESLOVS AI BORDTENNIS (November 4th, 15:30 CET)

KS UNIA AZS AWFiS GDANSK – AS PONTOISE CERGY (November 4th, 18:30 CET)

 

GROUP C

FC SAARBRUCKEN TISCHTENNIS – TTC OSTRAVA 2016 (November 4th, 19:00 CET)

G.V. HENNEBONT TT – BOGORIA GRODZISK MAZOWIECKI (November 4th, 20:00 CET)

 

GROUP D

SPG WALTER WELS – CHARTRES ASTT (November 3rd, 18:30 CET)

BORUSSIA DUSSELDORF – KST ENERGA-MANEKIN TORUN (November 4th, 19:30 CET)

Upcoming Events » show all

13th EuroMini Champs 13th EuroMini Champs Schiltigheim (FRA) 25-27 Aug 2017
2017 Youth Top-10 2017 Youth Top-10 Worcester (ENG) 8-10 Sep 2017
2017 LIEBHERR ITTF European Championships 2017 LIEBHERR ITTF European Championships Luxembourg (LUX) 13-17 Sep 2017

Social Stream

ETTU Partners