Ettu Logo Ittf Logo
European Championships - 1 Nov 2016

Second Round of the 2017 ITTF European Championships qualifications – results



The 2017 ITTF European Championships qualifications Round two brought only few upsets. Croatia beat Belarus, Romania overcame Czech Republic and England succeded against Greece in the longest match in Round in Men's Event, whilst Slovakia prevailed against France in Women's.

 

Men's Champions Division

 

Group A

Hungary - Austria 2:3

Bence MAJOROS - Daniel HABESOHN 1:3 (7:11, 11:8, 8:11, 1:11)

Daniel KOSIBA - David SERDAROGLU 3:0 (11:9, 11:5, 12:10)

Tamas LAKATOS - Robert GARDOS 0:3 (7:11, 10:12, 8:11)

Bence MAJOROS - David SERDAROGLU 3:0 (11:9, 11:5, 11:3)

Daniel KOSIBA - Daniel HABESOHN 1:3 (11:6, 7:11, 7;11, 5:11)

 

Group B

Serbia - Germany 0:3

Dragan SUBOTIC – Benedikt DUDA 0:3 (10:12, 8:11, 9:11)

Zolt PETE – Patrick FRANZISKA 0:3 (8:11, 7:11, 6:11)

Ilija MAJSTOROVIC – Ricardo WALTHER 2:3 (8:11, 11:9, 9:11, 11:9, 10:12)

 

Group C

Italy - France 0:3

Mihai BOBOCICA - Emmanuel LEBESSON 0:3 (5:11, 8:11, 8:11)

Alesandro BACIOCCHI - Simon GAUZY 0:3 (7:11, 7:11, 8:11)

Jordy PICCOLINI - Tristan FLORE 1:3 (7:11, 6:11, 11:4, 10:12)

 

Group D

Croatia - Belarus 3:0

Tomislav PUCAR - Aliaksandar KHANIN 3:2 (9:11, 11:7, 16:14, 9:11, 11:7)

Andrej GACINA - Pavel PLATONOV 3:0 (11:9, 11:8, 11:5)

Frane KOJIC - Gleb SHAMRUK 3:0 (11:6, 17:15, 11:8)

 

Group E

Slovakia - Sweden 0:3

WAN Yang - Anton KALLBERG 0:3 (6:11, 9:11, 8:11)

BAI He - Par GERELL 0:3 (3:11, 5:11, 11:13)

Lubomir PISTEJ - Mattias KARLSSON 2:3 (9:11, 11:8, 12:10, 5:11, 6;11)

 

Group G

England - Greece 3:2

Liam PITCHFORD - Konstantin PAPAGEORGIU 2:3 (13:11, 12:10, 3:11, 5:11, 11:13)

Paul DRINKHALL - Gionis PANAGIOTIS 0:3 (9:11, 10:12, 11:13)

Samuel WALKER - Ioannis SGOUROPOULOS 3:2 (7:11, 10:12, 11:6, 11:6, 12:10)

Liam PITCHFORD - Gionis PANAGIOTIS 3:1 (6:11, 13:11, 13:11, 13:11)

Paul DRINKHALL- Konstantin PAPAGEORGIU 3:2 (11:9, 3:11, 9:11, 11:9, 11:3)

 

Group H

Belgium - Poland 0:3

Cedric NUYTINCK - Jakub DYJAS 0:3 (7:11, 6:11, 9:11)

Robib DEVOS - WANG Zeng Yi 2:3 (5:11, 7:11, 11:8, 11:8, 12:14)

Florent LAMBIET - Daniel GORAK 0:3 (9:11, 6:11, 8:11)

 

Group I

Spain - Russia 3:2

Carlos MACHADO - Mikhail PAIKOV 3:1 (14:12, 7:11, 11:7, 11:5)

Alvaro ROBLES - Alexander SHIBAEV 3:1 (8:11, 11:8, 11:9, 12:10)

HE Zhi Wen - Grigori VLASOV 1:3 (9:11, 11:8, 5:11, 7:11)

Carlos MACHADO - Alexander SHIBAEV 1:3 (14:12, 10:12, 7:11, 8:11)

Alvaro ROBLES - Mikhail PAIKOV 3:1 (4:11, 11:7, 11:8, 11:7)

 

Group J

Romania - Czech Republic 3:2

Ovidiu IONESCU - Lubos JANCARIK 3:0 (11:7, 11:8, 11:7)

Hunor SZOCS - Tomas KONECNY 3:1 (12:10, 11:7, 9:11, 11:6)

Adrian CRISAN - Dima PROKOPCOV 2:3 (9:11, 14:12, 11:5, 8:11, 7:11)

Ovidiu IONESCU - Tomas KONECNY 1:3 (9:11, 6:11, 11:9, 6:11)

Hunor SZOCS - Lubos JANCARIK 3:1 (11:7, 10:12, 11:8, 11:8)

 

Women's Champions Division

Group A

Slovenia - Germany 0:3

Alex GALIC- Sabine WINTER 0:3 (10:12, 4:11, 7:11)

Tamara PAVCNIK - Chantal MANTZ 0:3 (7:11, 6:11, 4:11)

Ana TOFANT - WAN Yuan 0:3 (9:11, 8:11, 8:11)

 

Group B

Netherlands - Romania 1:3

LI Jie - Daniela MONTEIRO DODEAN 1:3 (16:14, 9:11, 7:11, 6:11)

Britt EERLAND - Elizabeta SAMARA 3:0 (11:7, 11:7, 11:8)

Kim VERMAAS - Bernadette SZOCS 0:3 (6:11, 6:11, 5:11)

LI Jie - Elizabeta SAMARA (3:11, 6:11, 8:11)

 

Group C

Belarus - Russia 0:3

Viktoria PAVLOVICH - Olga VOROBJOVA 2:3 (11:7, 11:9, 7:11, 8:11, 8:11)

Aleksandra PRIVALOVA - Polina MIKHAILOVA 1:3 (6:11, 8:11, 11:4, 9:11)

Daria TRIGOLOS - Yana NOSKOVA 1:3 (3:11, 11:13, 12:10, 5:11)

 

Group D

Croatia - Ukraine 0:3

TIAN Yuan - Ganna GAPONOVA 1:3 (11:6, 4:11, 5:11, 7:11)

Mateja JEGER - Tetyana BILENKO 0:3 (8:11, 5:11, 6:11)

Ivana TUBIKANEC - Ievgenia VASYLEVA 0:3 (3:11, 8:11, 10:12)

 

Ukraine - Croatia 3:1

Tetyana BILENKO - Ida JAZBEC 3:0 (11:4, 11:7, 11:6)

Ganna GAPONOVA - Mateja JEGER 3:1 (10:12, 11:9, 11:6, 12:10)

Natalia ALEKSYENKO - Dorina SREBRNJAK 0:3 (7:11, 9:11, 10:12)

Tetyana BILENKO - Ivana TUBIKANEC 3:2 (11:4, 7:11, 6:11, 18:16, 11:4)

 

Group E

Spain - Poland 1:3

Maria XIAO - Katarzyna GRZYBOWSKA-FRANC 3:0 (11:6, 11:9, 11:8)

Sara RAMIREZ - LI Qian 0:3 (6:11, 9:11, 7:11)

Galia DVORAK - Natalia PARTYKA 2:3 (9:11, 11:13, 12:10, 11:7, 6:11)

Maria XIAO - LI Qian 0:3 (4:11, 6:11, 8:11)

 

Group F

Wales - Austria 1:3

Charlotte CAREY - Karolne MISCHEK 3:0 (11:6, 11:7, 11:9)

Chloe THOMAS - Sofia POLCANOVA 0:3 (6:11, 5:11, 3:11)

Megan PHILLIPS - Amelie SOLJA 0:3 (2:11, 3:11, 4:11)

Charlotte CAREY - Sofia POLCANOVA 0:3 (9:11, 5:11, 7:11)

 

Group G

Serbia - Czech Republic 0:3

Aneta MAKSUTI – Renata STRBIKOVA 2:3 (10:12, 12:10, 9:11, 11:8, 8:11)

Viktoria TRUZINSKI – Hana MATELOVA 1:3 (4:11, 7:11, 11:7, 11:13)

Monika MOLNAR – Dana CECHOVA 0:3 (5:11, 3:11, 13:15)

 

Group H

Turkey - Portugal 0:3

Simay KULAKCEKEN – Leila OLIVEIRA 0:3 (8:11, 9:11, 8:11)

Kubra TAN – SHAO Jieni 0:3 (1:11, 3:11, 3:11)

Ipek KARAHAN – Rita FINS 1:3 (7:11, 11:8, 6:11, 4:11)

 

Group I

Slovakia - France 3:1

Barbora BALAZOVA - Stephanie LOEUILLETTE 3:1 (13:11, 11:9, 8:11, 11:7)

Eva ODOROVA - Audrey ZARIF 3:1 (5:11, 11:6, 11:1, 11:3)

Tatiana KUKULKOVA - Laura GASNIER 1:3 (5:11, 7:11, 11:4, 7:11)

Barbora BALAZOVA - Audrey ZARIF 3:0 (11:4, 11:7, 11:6)

 

Group J

Sweden - Hungary 1:3

LI Fen - Dora MADARASZ 1:3 (11:7, 3:11, 14:16, 10:12)

Matilda EKHOLM - Georgina POTA 3:2 (11:9, 6:11, 6:11, 11:9, 11:9)

Linda BERGSTROM - Szandra PERGEL 0:3 (8:11, 9:11, 6;11)

Jennifer JONSSON - Georgina POTA 0:3 (10:12, 9:11, 6:11)

 

 

 

Social Stream

ETTU Partners