Ettu Logo Ittf Logo
World Championships - 20 May 2017

European success at the World Team Championships in Bratislava

Photo: Courtesy of ITTF


The 2017 World Para Team Championships in Bratislava were successful for France and Russia in the relatively recently introduced category for players with an intellectually disability.

In group organised events, the French combination of Lucas CREANGE and Antoine ZHAO secured the Men’s Class 11 title; the success being achieved as Russia’s Elena PROKOFEVA and Maria GALKINA emerged as the Women’s Class 11 champions.

In addition European teams won almost all class events. It was only Taipei to emerge successfully in TM5 and Brazil in TF9.

Medal winners

TF3 Italy (Michaela BRUNELLI, Giada ROSSI), Croatia (Andela MUZINIC, Helena DRETAR), Turkey (Hatice DUMAN, Nergiz ALTINTAS).

TF4-5 Serbia (Borislava PERIC-RANKOVIC, Nada MATIC, Kristina ARANCIC), Germany (Sandra MIKOLASCHEK, Lisa Anna Maria HENTIG), Great Britain (Susan GILROY, Megan SHACKLETON).

TF 6-7 Russia (Raisa CHEBANIKA, Ulija SHISHKINA (OVSYANNIKOVA), Victoriya SAFONOVA), Ukraine (Maryna LYTOVCHENKO, Antonina KHODZYNSKAYA), Romania (Gabriela CONSTANTIN, Camelia Ioana Roxana CIRIPAN).

TF9 -10 Brazil  (Bruna ALEXANDRE, Danielle RAUEN and Jennfyer MARQUES), Turkey (Neslihan KANAS, Merve DEMIS and Hilal TURKKAN), Germany (Marlene REEG, Lena KRAMM), Croatia (Mirjana LUCIC, Sandra PAOVIC)

TF11 Russia (Elena PROKOFEVA, Anzhelika KOSACHEVA, Maria GALKINA), Hong Kong (NG Mui Wui, WONG Ka Man, WONG Pui Kei), France (Magali ROUSSET, Lea FERNEY).

TM1 Italy (Andrea BORGATO, Federico FALCO), Korea (NAM KiWon, CHO Jae-Kwan) Great Britain (Thomas MATTHEWS, Paul DAVIES)

TM2 Slovakia (Jan RIAPOS, Martin LUDROVSKY, Lukas KLIZAN), France (Fabien LAMIRAULT, Stephane MOLLIENS), Italy (Federico CROSARA, Giuseppe VELLA), Poland (Rafal CZUPER, Tomasz JAKIMCZUK)

TM3 Germany (Thomas SCHMIDBERGER, Thomas BRUCHLE), Ukraine (Vasyl PETRUNIV, Oleksandr YEZYK), Spain (Miguel RODRIGUES-MARTINEZ, Eder Roberto RODRIGUEZ), Austria (Egon KRAMMINGER, Manfred DOLLMANN)

TM4 Turkey (Abdullah OZTURK, Nesim TURAN,Suleyman VURAL), France (Maxime THOMAS, Florian MERRIEN), Slovakia (Andrej MESZAROSZ, Boris TRAVNICEK) Thailand (CHAIWUT Wanchai, NACHAI Niyom).

TM5 Taipei (CHENG Ming Chih, LIN Yen-Hung), Turkey (Ali OZTURK, Hamza CALISKAN), Serbia (Mitar PALIKUCA, Darko BABIC, Budimir MALESIC), Germany (Valentin BAUS, Jan GUERTLER).

TM6 Spain (Alvaro VALERA, Alberto SEOANE ALCAZAR), Croatia (pavao JOZIC, Vjekoslav GREGOROVIC), Denmark (Peter ROSENMEIER, Michael JENSEN), G. Britain (David Paul WETHERILL, Paul Arif KARABARDAK, Martin Robert PERRY).

TM7 Ukraine (Maksym NIKOLENKO, Mykhaylo POPOV), Thailand (THAINIYOM Rungroj, PUNPOO Chalermpong), France (Kevin DOURBECKER, Stephane MESSI), Japan (Katsuyoshi YAGI, Masachika INOUE).

TM8 Sweden (Linus KARLSSON, Emil ANDERSSON), Ukraine (Viktor DIDUKH, Ivan MAI), Poland (Piotr GRUDZIEN, Marcin SKRZYNECKI), France (Thomas BOUVAIS, Elias DEBEYSSAC).

TM9 Sweden (Daniel Sune GUSTAFSSON, Anders Niklas ANDERSSON), Japan (Koyo IWABUCHI, Nobuyuki SUZUKU), Finland (Ismo Sakari LALLO, Esa MIETTINEN), Germany (Klaus Yannik RUDDENKLAU, Manfred Christian KALB).

TM10 Poland (Patryk CHOJNOWSKI, Igor MISZTAL, Pawel JABLONSKI), Russia (Iurii NOZDRUNOV, Pavel LUKYANOV, Vladimir GLAZOV), Spain (Jose Manuel RUIZ REYES, Juan Bautista PEREZ GONZALEZ, Jorge CARDONA), France (Mateo BOHEAS, Benoit GRASSET)

TM11 France (Lucas, Edouard CREANGE, Antoine ZHAO), Hong Kong (WAN Wai Lok, LEUNG Chung Yan, TSOI Ming Fai), Australia (Samuel Philip VON EINEM, Rory Lewis CARROLL).

Upcoming Events » show all

13th EuroMini Champs 13th EuroMini Champs Schiltigheim (FRA) 25-27 Aug 2017
2017 Youth Top-10 2017 Youth Top-10 Worcester (ENG) 8-10 Sep 2017
2017 LIEBHERR ITTF European Championships 2017 LIEBHERR ITTF European Championships Luxembourg (LUX) 13-17 Sep 2017

Social Stream

ETTU Partners