Ettu Logo Ittf Logo
European Championships - 7 Mar 2017

Ultimate round of the first phase of the 2017 ITTF European Championships qualifications



Ultimate round of the first phase of the 2017 ITTF European Championships was played today.

 

In most of the mathes we saw the battles for the second position in the Group which leads to the play- off matches for remaning 5 positions in Championships Division.

 

 

Men’s Event

 

Group A

Hungary – Denmark 3:1

Adam SZUDI - Claus NIELSEN 3:0 (11:3, 11:5, 11:8)

Bence MAJOROS - Anders LIND 3:2 (9:11, 11:7, 11:6, 7:11, 11:5

Nandor ECSEKI - Tobias RASMUSSEN 1:3 (7:11, 11:9, 3:11, 5:11)

Adam SZUDI - Mikkel HINDERSSON 3:2 (9:11, 3:11, 11:5, 11:7, 11:2)

Group B

Serbia – Switzerland 3:1

Marko PETKOV- Filip KARIN 3:0 (11:7, 11:5, 11:4)

Ivor KATIC - Nicolas CHAMPOD 3:1 (11:7, 8:11, 11:8, 11:8)

Nikola STRUGAREVIC - Gael VENDE 0:3 (9:11, 8:11, 9:11)

Marko PETKOV - Nicolas CHAMPOD 3:0 (12:10, 11:7, 11:3)

Group C

Italy -Finland 3:1

Mihai BOBOCICA – Alex NAUMI 3:0 (11:6, 11:6, 11:7)

Rech DALSOSSO – Olah BENEDEK 1:3 (14:16, 5:11, 11:6, 3:11)

Jordy PICOLIN – Tenille OTTO 3:1 (11:5, 11:3, 7:11, 11:7)

Mihai BOBOCICA – Olah BENEDEK 3:2 (11:5, 11:5, 8:11, 5:11, 11:8)

Group D

Croatia -Israel 3:1

Frane KOJIC - Simon MATAN 3:0 (11:5, 11:7, 11:3)

Tomislav PUCAR - Ben Ari AVIV 3:0 (11:9, 11:8, 14:12)

Filip CIPIN - Sharon YANIV 1:3 (11:6, 7:11, 8:11, 5:11)

Frane KOJIC - Ben Ari AVIV 3:0 (11:5, 11:5, 11:8)

Group E

Slovakia –Estonia 3:0

PISTEJ Lubomir - Toomas LIBENE 3:0 (11:6, 11:4, 11:3)

Samuel NOVOTA - Alexey SMIRNOV 3:0 (12:10, 11:8, 11:8)

Alexander VALUCH - Aleksandr LUSIN 3:0 (11:4, 11:5, 11:4)

Group F

Ukraine –Lithuania 3:0 played on November 22nd

Group G

England -Netherlands 3:0

David MCBEATH - Rajko GOMMERS 3:1 (11:5, 11:8, 10:12, 11:6)

Liam PITCHFORD - Stephan TROMER 3:2 (12:14, 12:10, 9:11, 12:10, 14:12)

Paul DRINKHALL - Ewout OOSTWOUDER 3:0 (11:4, 11:2, 11:6)

Group H

Belgium -Slovenia 0:3

Robin DEVOS - Bojan TOKIC 3:0 (7:11, 5:11, 8:11)

Cedric NUYTINCK - Darko JORGIC 0:3 (2:11, 9:11, 2:11)

Martin ALLEGRO - Deni KOZUL 0:3 (6:11, 11:13, 6;11)

Group I

Spain- Bulgaria 3:0

Marc DURÁN - Teodor ALEXANDROV 3:1 (9:11, 14:12, 11:9, 11:8)

Carlos MACHADO - Kiril POPOV 3:1 (11:9, 9:11, 11-7, 11:5)

Carlos FRANCO - Petyo KRASTEV 3:2 (2:11, 8:11, 11:8, 11:6, 11:6)

 

Group J

Romania –Turkey 3:0

IONESCU Ovidiu - Ibrahim GUNDUZ 3:1 (9:11, 11:7, 11:6, 11:7)

Hunor SZÖCS : Ahmet LI 3:2 (11:8, 7:11, 11:9, 4:11, 11:9)

Adrian CRISAN - Gencay MENGE 3:0 (11:9, 11:8, 11:7)

 

 

Women’s Event

Group A

Slovenia-England 2:3

Alex GALIC - Kelly SIBLEY  3:0 (11:9, 11:6, 13:11)

Ana TOFAT - Tin Tin HO 2:3 (11:7, 11:9, 9:11, 5:11, 8:11)

Manca FAJMUT - Maria TSAPTSINOS 3:0 (11:9, 11:9, 11:4)

Alex GALIC - Tin Tin Ho 1:3 (7:11, 9:11, 11:9, 7:11)

Ana TOFANT - Kelly SIBLEY 0:3 (9:11, 5:11, 10:12)

Group B

 Netherlands - Greece 3:0

Britt EERLAND - Georgia ZAVITSANOU 3:0 (11:2, 12:10, 11:4)

Kim VERMAAS - Aikaterini TOLIOU 3:0 (11:2, 11:6, 11:7)

Rianne VAN DUIN - Maria CHRISTOFORAKI 3:1 (11:7, 11:5, 9:11, 11:5)

Group C

Belarus-Bulgaria 3:0

Viktoria PAVLOVICH - YOVKOVA Maria 3:0 (11:5, 11:8, 11:7)

TRIGOLOS Daria - YOVKOVA Krasimira 3:0 (11:7, 11:8, 11:2)

Arlouskaya Alina - VRAMENCALIEVA Kristina 3:0 (11:9, 11:0, 11:4)

Grup D

Croatia-Finland 3:0

Mateja JEGER- Annika LUNDSTROM 3:0 (11:9, 11:8, 11:4)

Dorina SREBRENJAK – Anna KRIICHENKO 3:0 (11:4, 11:4, 11:2)

TIAN Yuan – Pihla ERIKSSON 3:0 (11:4, 11:3, 11:7)

 

Group E

Spain-Switzerland 3:0

Galia DVORAK - Rahel ASCHWANDEN 3:2 (9-11, 9:11, 11:7, 11:3, 11:5)

María XIAO - Rachel MORET 3:0 (11:7, 11:2, 11:7)

Raquel bonilla- Celine Reust 3:1 (6:11, 11:7, 11:5, 11:8)

Group F

TBD    Wales-Kosovo

Group G

Serbia-Lithuania 3:2

Andrea TODOROVIĆ - Ugne BASKUTYTE 3:1 (11:1, 11:6, 5:11, 11:3)

Aneta MAKSUTI - Ruta PASKAUSKIENE 2:3 (10:12, 11:7, 10:12, 11:5, 8:11)

Viktoria TRUZSINSZKI - Egle STUCKYTE 0:3 (8:11, 7:11, 10:12)

Andrea TODOROVIĆ - Ruta PASKAUSKIENE 3:0 (14:12, 11:6, 11:8)

Aneta MAKSUTI - Ugne BASKUTYTE  3:1 (11:3, 7:11, 13:11, 11:5)

Group H

Azerbaijan - Turkey 0:3

İmanova MERYEM - Simay KULAKÇEKEN 2:3 (11:8, 2:11, 11:9, 8:11, 9:11)

Fatima MAMEDLI - Melek HU 0:3 (3:11, 3:11, 3:11)

Nezaket KARAYEVA - Betül Nur KAHRAMAN 0:3 (2:11, 2:11, 6:11)

Turkey – Azerbaijan 3:0

Betül Nur KAHRAMAN - Fatima MAMEDLI 3:0 (11:2, 11:4, 11:6)

Gül Pembe ÖZKAYA - Maryam IMANOVA 3:0 (13:11, 11:7, 11:8)

Ozge YILMAZ - Nezaket KARAYEVA 3:0 (11:6, 11:9, 11:5)

Group I

Slovakia-Italy 0:3

Eva JURKOVA - Veronica MOSCONI 2:3 (11:9, 4:11, 9:11, 11:9, 9:11))

Tatiana KUKULKOVA - Chiara COLANTONI 1:3 (6:11, 12:14, 11:7, 9:11)

PUCHOVANOVA Nikoleta - Giorgia PICCOLIN 0:3 (8:11, 7:11, 4:11)

Group J

Sweden-Belgium 3:0

Linda BERGSTROM – Lisa LUNG 3:0 (11:4, 11:8, 11:6)

LI Fen – Eline LOYEN 3:1 (11:6, 11:5, 13:15, 11:9)

Matilda EKHOLM – Nathalie MARCHETTI 3:0 (11:5, 11:5, 12:10)

 

Upcoming Events » show all

13th EuroMini Champs 13th EuroMini Champs Schiltigheim (FRA) 25-27 Aug 2017
2017 Youth Top-10 2017 Youth Top-10 Worcester (ENG) 8-10 Sep 2017
2017 LIEBHERR ITTF European Championships 2017 LIEBHERR ITTF European Championships Luxembourg (LUX) 13-17 Sep 2017

Social Stream

ETTU Partners