Ettu Logo Ittf Logo
Other Events - 12 Jun 2017

Romania – Turkey 8:6 in gold medals in Albena

Photo: Courtesy ITTF

The 25th Balkan Youth Table Tennis Championships, Albena, Bulgaria

 

Romanian National Team won eight gold medals at the 25th Balkan Youth Table Tennis Championships, held in the Bulgarian city of Albena. In other six finals all top spots belonged to Turkey.

 

Junior Boys Singles champion is Abdullah Talha YIGENLER who beat Tugay Sirzat YILMAZ in straight games of the all-Turkish final 4:0 (11:7, 11:9, 11:4, 11:2). YINGLER lost just one set on his way to the gold. Romania`s Mihaela PLAEASU was too strong for Turkey`s Simay KULAKCEKEN in the final game of Junior Girls Singles – 4:0 (11:6, 11:9, 11:8, 11:5). PLEASU convincingly won all her encounters, except one in the Round 2 when she overcame Turkey`s Betul Nur KAHRAMAN after six sets.

 

Second seed in the Cadet Boys Singles event, Romania`s Andrei TOMICA clinched gold, as he overcame his compatriot Darius MOVILEANU 4:2 (8:11, 13:11, 11:8, 10:12, 11:5, 11:9). Top seeded Elena ZAHARIA from Romania, secured Cadet Girls Singles gold, by winning final match against Sukran CANGIR 4:0 (11:8, 11:6, 11:6, 11:9).

 

Double winners are: Dragos Florin OPREA / Paul MLADIN from Romania (Junior Boys), Betul Nur KAHRAMAN / Simay KULAKCEKEN from Turkey (Junior Girls), Darius MOVILEANU / Andrei TOMICA from Romania (Cadet Boys) and Elena ZAHARIA / Camelia MITROFAN from Romania (Cadet Girls). Turkey`s Abdulah Talha YIGENLER and Simay KULAKCEKEN reached gold in the Junior Mixed Doubles, while Romania`s Andrei TOMICA and Elena ZAHARIA are the best Cadet Mixed Double.

 

TEAM EVENTS

 

Junior Boys Team, final standings: 1 Turkey, 2 Romania, 3 Bulgaria, 4 Bosnia and Herzegovina, 5 Moldova, 6 FYRO Macedonia, 7 Montenegro, 8 Kosovo, 9 Albania.

 

Junior Boys Team, final match: Turkey – Romania 3:2

Abdulah Talha YIGENLER – Paul MLADIN 3:0 (11:9, 11:3, 11:6)

Zihni Batuhan SAHIN - Dragos Florin OPREA 2:3 (7:11, 4:11, 11:8, 14:12, 3:11)

Umut Emre BASSAN - Alexandru VRABIE 0:3 (11:13, 11:13, 11:13)

Abdulah Talha YIGENLER - Dragos Florin OPREA 3:1 (11:6, 11:5, 9:11, 11:8)

Zihni Batuhan SAHIN - Paul MLADIN 3:2 (13:11, 11:5, 4:11, 8:11, 11:7)

 

Junior Girls Team, final standings: 1 Turkey, 2 Romania, 3 Bulgaria, 4 Serbia, 5 Albania, 6 Montenegro, 7 Bosnia and Herzegovina, 8 Moldova, 9 FYRO Macedonia, 10 Kosovo.

 

Junior Girls Team, final match: Romania – Turkey 0:3

Emanuel COCINSCHI - Betul Nur KAHRAMAN 0:3 (7:11, 8:11, 6:11)

HUDUSAN Andreea - Simay KULAKCEKEN 0:3 (6:11, 2:11, 10:12)

Tania PLAIAN - Aybuke ONER 0:3 w.o.

 

Cadet Boys Team, final standings: 1 Romania, 2 Bulgaria, 3 Turkey, 4 Kosovo, 5 Montenegro, 6 Bosnia and Herzegovina, 7 Moldova, 8 Serbia, 9 FYRO Macedonia, 10 Albania.

 

Cadet Boys Team, final match: Bulgaria – Romania 1:3

Georgy GOGOV – Darius MOVILEANU 3:2 (17:15, 7:11, 7:11, 11:8, 11:6)

Martin PETROV – Andrei TOMICA 1:3 (8:11, 12:14, 11:9, 6:11)

Georgy GOGOV / Martin PETROV - Darius MOVILEANU / Andrei TOMICA 2:3 (11:8, 10:12, 9:11, 11:8, 9:11)

Georgy GOGOV - Andrei TOMICA 0:3 (5:11, 5:11, 9:11)

 

Cadet Girls Team, final standings: 1 Turkey, 2 Moldova, 3 Romania, 4 Bulgaria, 5 Albania, 6 Montenegro, 7 Bosnia and Herzegovina, 8 FYRO Macedonia, 9 Kosovo.

 

Cadet Girls Team, final match: Moldova – Turkey 0:3

Natalina BRINZA – Ece HARAC 1:3 (11:9, 4:11, 4:11, 4:11)

Vitalina BRINZA – Ozge YILMAZ 0:3 (4:11, 8:11, 7:11)

Natalina BRINZA / Vitalina BRINZA – E. HARAC / O.YILMAZ 2:3 (12:10, 8:11, 11:7, 9:11, 10:12)

 

SINGLES EVENTS

 

Junior Boys Singles: 1 Abdullah Talha YIGENLER (TUR), 2 Tugay Sirzat YILMAZ (TUR), 3 Paul MLADIN (ROU), 3 Zihni Batuhan SAHIN (TUR).

Junior Girls Singles: 1 Mihaela PLAEASU (ROU), 2 Simay KULAKCEKEN (TUR), 3 Liridona REXHAJ (ALB), 3 Maria YOVKOVA (BUL).

Cadet Boys Singles: 1 Andrei TOMICA (ROU), 2 Darius MOVILEANU (ROU), 3 Aleksandar COKIC (SER), 3 Emir CULPEDIN (ROU).

Cadet Girls Singles: 1 Elena ZAHARIA (ROU), 2 Sukran CANGIR (ROU), 3 Natalina BRINZA (MDA), 3 Vitalina BRINZA (MDA).

 

Upcoming Events » show all

13th EuroMini Champs 13th EuroMini Champs Schiltigheim (FRA) 25-27 Aug 2017
2017 Youth Top-10 2017 Youth Top-10 Worcester (ENG) 8-10 Sep 2017
2017 LIEBHERR ITTF European Championships 2017 LIEBHERR ITTF European Championships Luxembourg (LUX) 13-17 Sep 2017

Social Stream

ETTU Partners