Ettu Logo Ittf Logo
Champions League Women - 18 Jul 2017

Reigning champion Berlin drawn against TT Saint-Quentinois and Hodonin

Photo: Courtesy TTC Berlin Eastside

The draw for three club`s competitions was held today in the city of Guimarães (POR)

 

The draw for the SEAMASTER ECL Women and ETTU Cups (men and women) was held today in Guimarães (POR) in the draw room of the European Youth Championships venue.

 

Defending ECLW champion and four times winner TTC Berlin Eastside, actual No. 2 seed shares Group D with with TT Saint-Quentinois from France and Czech Republic`s SKST Mart Hodonin – STAVOIMPEX. German side added strong Hong Kong`s player TIE Yana to their winning trio SHAN Xiaona, Petrissa SOLJA, Georgina POTA.

 

Top seeded KTS Tarnobrzeg will play in Group A beside 2016 ETTU Cup Women winner CP LYSSOIS Lille Metropole from France and German`s Tus Bad Driburg. Polish champion signed former individual European champion and current bronze medalist from 2016 European Championships, Elizabeta SAMARA, while super defensive trio continues: HAN Ying, LI Qian, Viktoria PAVLOVICH.

 

Third seeded Croatian Dr. CASL returns to the ECLW with two medalists from the LIEBHERR 2016 ITTF European Championships: FU Yu was runner-up, LI Jie took bronze. Croatian side will play in Group D beside Hungary`s Szekszard AC (singed World No. 8 CHENG I-Ching) and ALCL TT Grand Quevilly from France.

 

The 2016/17 ETTU Cup Women winner Bursa Buyukshehir Belediyespor(No. 4 seed) is clear favorite in Group B. Turkish club will play against two times ECLW champion Linz AG Froschberg and double ETTU Cup winner UCAM Cartagena. Actual individual champion of Old Continent HU Melek will lead again Bursa's side who signed two strong players, Singapore's ZENG Jian and Russia's Yana NOSKOVA.

 

In total 73 clubs (36 men and 37 women) entered this year`s ETTU Cup. Group stage draw was held today.

 

The 2017/18 ECLW, Group stage

 

GROUP A

KTS Tarnobrzeg (POL)

CP LYSSOIS Lille Metropole (FRA)

TUS Bad Driburg (GER)

 

GROUP B

Bursa Buyukshehir Belediyespor (TUR)

UCAM Cartagena TM (ESP)

Linz AG Froschberg (AUT)

 

GROUP C

DR. CASL (CRO)

Szekszard AC (HUN)

ALCL TT Grand Quevilly (FRA)

 

GROUP D

TTC Berlin Eastside (GER)

TT Saint-Quentinois (FRA)

SKST Mart Hodonin – STAVOIMPEX (CZE)

 

The 2017/18 ETTU Cup Men, Round 1 (30.09. – 01.10. 2017)

 

GROUP A

SK Vydrany (SVK) – HOST

Fortune Kyev (UKR)

Clube Desportivo Sao Roque (POR)

Turk Telekom Ankara SC (TUR)

Sarkuysan Spor Kulubu (TUR)

 

GROUP B

CTT Royal Alpa Schaerbeek Woluwe (BEL)

A.S.D. Marcozzi (ITA) - HOST

G.D.D. Toledos (POR)

ADC Ponta do Pargo Calheta Madeira(POR)

STK Buducnost (MNE)

 

GROUP C

TTSC UMM-Elem (RUS)

CS Mioveni (ROU)

DVK Borges Vall (ESP)

TT Verdinamur (BEL) – HOST

A.D. Vincios BMC (ESP)

 

GROUP D

Yironi Givatayim Israel (ISR)

Irun Leka Enea (ESP) – HOST

Universidad de Burgos (ESP)

GDCS Juncal (POR)

CE MSC Tennis Academy SCC (UKR)

 

The 2017/18 ETTU Cup Women, Round 1 (30.09. – 01.10. 2017)

 

GROUP A

Sparvagen TTC (SWE)

KTTC AFP Antwerpen (BEL) - HOST

ADC Ponta Do Pargo Calheta Madeira (POR)

TT Dinez (BEL)

A.S.D. Tennistavolo Norbello (ITA)

 

GROUP B

DT Roodt-Syre (LUX) – HOST

Dozy Den Helder/Noordkop (NED)

B-72 (NOR)

Team “Grace” (UKR)

TTC Rapid Luzern (SUI)

 

GROUP C

Hotel Patria Chica Museo Priego TM (ESP)

Tecnigen Linares (ESP) - HOST

Kocasinan Belediyesi Spor Club (TUR)

Bursaspor (TUR)

TT Vedrinamur (BEL)

 

GROUP D

GDCS Do Juncal (POR)

Irun Leka-Enea (ESP)

DT Nidderkaerjeng (LUX)

Sarises Florinas (GRE) – HOST

DT Diddeleng (LUX)

G.D. Toledos (POR)

 

Upcoming Events » show all

13th EuroMini Champs 13th EuroMini Champs Schiltigheim (FRA) 25-27 Aug 2017
2017 Youth Top-10 2017 Youth Top-10 Worcester (ENG) 8-10 Sep 2017
2017 LIEBHERR ITTF European Championships 2017 LIEBHERR ITTF European Championships Luxembourg (LUX) 13-17 Sep 2017

Social Stream

ETTU Partners