Ettu Logo Ittf Logo
Europe Youth Top-10 - 16 Aug 2017

Confirmed participants and schedule of the 2017 Europe Youth Top 10

Photo: Courtesy ITTF

The 2017 Europe Youth Top 10 will be held in Worcester, England (8-10th September)

 

All Participants and the schedule of the 2017 Europe Youth Top 10 are confirmed, three weeks before the event which will be held in Worcester, England (8-10th September) .

 

Cristian PLETEA from Romania is on the top of Junior Boys list, followed by Greek Ioannis SGOUROPOULOS and Romania`s Rares SIPOS. Last year in Prague PLETEA and SIPOS finished fifth and sixth respectively, having both 5-4 score.

 

Two most talented Romanian players are topping Junior Girls list: Andrea DRAGOMAN (No. 1) and Adina DIACONU (No. 2). They finished second and third respectively in Prague, behind Audrey ZARIF, in spite of having the same score (8-1) like French girl.

 

Russia`s Maxim GREBNEV is the best ranked Cadet Boys participant. The 2016 winner and runner-up, Truls MOREGARD from Sweden and Vladimir SIDORENKO from Russia, will not play this time.

 

Regarding Cadet Girls event, Russia will be represented with four players, including top seeded Elizabet ABRAAMIAN. Her compatriot, No. 2 seed Ekaterina ZIRONOVA achieved biggest result out of all 10 participants last year. She finished third (5-4 score) behind her compatriot Anastasia KOLISH (7-2) and Romania`s Tania PLAIAN (6-3).

 

JUNIOR BOYS

 

1 Cristian PLETEA ROU

2 Ioannis SGOUROPOULOS GRE

3 Rares SIPOS ROU

4 Irvin BERTRAND FRA

5 Artur ABUSEV RUS

6 Tom JARVIS ENG

7 Tobias HIPPLER GER

8 Florian CNUDDE BEL

9 Gerrit ENGEMANN GER

10 Bastien REMBERT FRA

 

JUNIOR GIRLS

 

1 Adina DIACONU ROU

2 Andreea DRAGOMAN ROU

3 Izabela LUPULESKU SRB

4 Lisa LUNG BEL

5 Anastasia KOLISH RUS

6 ZHANG Xuan ESP

7 Solomiya BRATEYKO UKR

8 Luisa SAEGER GER

9 Tania PLAIAN ROU

10 Denise PEYET ENG

 

CADET BOYS

 

1 Maksim GREBNEV RUS

2 Bilal HAMACHE FRA

3 Kay STUMPER GER

4 Csaba ANDRAS HUN

5 Dorian ZHENG FRA

6 Samuel KULCZYCKI POL

7 Olav KOSOLOSKY BEL

8 Martin FRIIS SWE

9 Daniel RINDERER GER

10 Ethan WALSH ENG

 

CADET GIRLS

 

1 Elizabet ABRAAMIAN RUS

2 Ekaterina ZIRONOVA RUS

3 Elena ZAHARIA ROU

4 Jamila LAURENTI ITA

5 Natalia MALININA RUS

6 Arina SLAUTINA RUS

7 Camille LUTZ FRA

8 Sophia KLEE GER

9 Isa COK FRA

10 Charlotte BARDSLEY ENG

 

Social Stream

ETTU Partners