Ettu Logo Ittf Logo
European Championships - 27 Sep 2016

Czech Republic faced tough opposition

Photo: Frantisek ZALEWSKY

ITTF European Championships Qualification Team Event

 

The teams seeded on top position in their respective groups, all 10, concluded the first round encounters in Women's Championships Division in ITTF European Championships Qualification Team Event victoriously.

 

In addition, nine matches concluded in straight matches, only Lithuania gave Czech Republic hard time and stretched hosts to full distance.

 

In every group there are three teams and they will play against each other in two matches (home and away). Ten group winners will qualify for the Championships division. The teams who finished the opening stage at poistion no. three in their respective groups will qualify for the Challenge division. Ten teams at position no. two, will drawn into five play off matches. Five play off winners will qualify for the Championships division.

 

Women’s Team

 

Group A

Germany - England 3:0

HAN Ying - Tin Tin HO 3:0 (11:8, 11:2, 11:7)

Nina MITTELHAN - Kelly SIBLEY 3:2 (4:11, 5:11, 11:6, 13:11, 11:8)

HAN Yuan - Karina LE FEURE 3: 1(6:11, 11:2, 11:3, 11:6)

 

Group B

Romania - Greece 3:0

Bernadette SZOCS - Georgia ZAVITSANOU 3:0 (11:6, 11:7, 11:4)

Elizabeta SAMARA - Katerina TOLIOU 3:0 (13:11, 11:5, 11:8)

Irina CIOBANU - Maria CHRISTOFORAKI 3:0 (11:5, 11:5, 11:7)

 

Group C

Russia - Bulgaria 3:0

Yana NOSKOVA - Krasimira YOVKOVA 3:0 (11:3, 11:5, 11:1)

Maria DOLGIKH - Maria YOVKOVA 3:0 (11:1, 11:6, 11:4)

Maria MALANINA - Anelica KAROVA 3:0 (11:9, 11:7, 13:11)

 

Group D

Round one

Ukraine - Finland 3:0

Tetyana BILENKO - Anna KIRICHENKO 3:0 (11:2, 11:4, 11:5)

Ganna GAPONOVA - Annika LUNDSTROM 3:0 (12:10, 11:5, 11:6)

Ievgenia VASYLIEVA - Sofie ERIKSSON 3:0 (11:6, 11:5, 11:5)

Round four

Finland - Ukraine 0:3

Anna KIRICHENKO - Ievgenia VASYLIEVA 1:3 (13:11, 7:11, 6:11, 2:11)

Annika LUNDSTROM - Ganna GAPONOVA 0:3 (6:11, 9:11, 10:12)

Sofie ERIKSSON - Veronika PEREBEINOS 0:3 (5:11, 4:11, 9:11)

 

 

Group E

Poland - Switzerland 3:0

Natalia PARTYKA - Rahel ASCHWANDEN 3:1 (11:5, 4:11, 11:7, 11:8)

Katarzyna GRZYBOWSKA FRANZ - Rachel MORET 3:1 (11:6, 13:15, 11:9, 11:4)

Klaudia KUSINSKA - Celine REUST 3:1 (11:8, 11:8, 8:11, 11:7)

 

Group F

Austria – Kosovo 3:0

Sofia POLCANOVA - Linda ZEQIRI 3:0 (11:1, 11:1, 11:2)

LI Qiang Bing - Lona MALOKU 3:0 (11:2, 11:5, 11:6)

Karoline MISCHEK - Nehare JANJEVA 3:0 (11:5, 11:8, 11:6)

 

Group G

Czech Republic - Lithuania 3:2

Renata STRBIKOVA - Kornelija RILISKYTE 3:0 (11:5, 11:6, 11:6)

Hana MATELOVA - Ruta PASKAUSKIENE 1:3 (7:11, 5:11, 11:8, 6:11)

Dana CECHOVA - Egle STUCKYTE 3:0 (11:4, 11:4, 11:8)

Renata STRBIKOVA - Ruta PASKAUSKIENE 2:3 (11:9, 2:11, 6:11, 11:5, 10:12)

Hana MATELOVA - Kornelija RILISKYTE 3:0 (11:1, 11:5, 11:4)

 

Group H

First Round

Portugal : Azerbaijan 3:0

FU Yu - MARYAM Imanova 3:0 (11:4, 11:6, 11:2)

SHAO Jieni - DENG Simeng 3:0 (11:4, 11:7, 11:5)

Cátia MARTINS - ZHOU Chuyi 1:3 (15:13, 5:11, 5:11, 11:13)

FU Yu - DENG Simeng 3:0 (11:8, 11:5, 11:5)

Third Round

Azerbaijan - Portugal 0:3

DENG Simeng - SHAO Jieni 0:3 (6-11,3-11,8-11)

ZHOU Chuyi - FU Yu 0:3 (5-11,6-11,8-11)

Maryam IMANOVA - Leila OLIVEIRA 2:3 (11-7,9-11,11-8,3-11,8-11)

 

Group I

France – Italy 3:0

Stéphanie LOEUILLETTE – Chiara COLANTONI 3:0 (11:4, 11:4, 11:4)

Audrey ZARIF – Debora VIVARELLI 3:0 (11:5, 11:7, 11:5)

Océane GUISNEL – Giorgia PICCOLIN 3:2 (11:2, 11:8, 6:11, 9:11, 11:6)

 

Group J

Hungary- Belgium 3:0

Szandra PERGEL - Lisa LUNG 3:0 (11:6, 11:7, 12:10)

Dora MADARASZ - Eline LOYEN 3:0 (11:6, 11:7, 11:7)

Kristina AMBRUS - Nathalie MARCHETTI 3:2 (12:10, 11:5, 8:11, 7:11, 11:5)

 

Upcoming Events » show all

2017 Island Games 2017 Island Games Gotland (SWE) 24-30 Jun 2017
2017 STIGA European Veterans Championships 2017 STIGA European Veterans Championships Helsingborg (SWE) 26 Jun - 1 Jul 2017

Social Stream

ETTU Partners