Ettu Logo Ittf Logo
European Championships - 22 Nov 2016

Fierce battles in Championships Division Matches

Photo: Alan Man

Round three of 2017 ITTF European Championships qualifications

 

The Championships Division 2017 ITTF European Championships qualifications Round three is completed.  All the favorites prevailed, with the exception in Gillingham, where England overcame Slovenia in full five matches duel.

 

Men’s Championships Division

 

Denmark – Hungary 2:3 (Odense)

Jonathan GROTH - Bence MAJOROS 2:3 (11:6, 11:5, 6:11, 7:11, 7:11)

Tobias RASMUSSEN - Adam SZUDI 2:3 (11:6, 11:8, 6:11, 6:11, 8:11)

Anders LIND– Tamas LAKATOS 3:2 (11:4, 11:7, 9:11, 7:11, 11:7)

Jonathan GROTH - Adam SZUDI 3:0 (11:8, 12:10, 11:8)

Mikkel HINDERSSON - Bence MAJOROS 1:3 (11:6, 9:11, 8:11, 4:11)

 

Switzerland – Serbia 0:3 (Magglingen)

Elia SCHMID – Valentin NADJNEMEDI 1:3 (8:11, 11:8, 8:11, 8:11)

Nicolas CHAMPUOD – Dragan SUBOTIC 1:3 (14:12, 10:12, 7:11, 5:11)

Lars POSCH – Lorencio LUPULESKU 1:3 (3:11, 12:10, 7:11, 7:11)

 

Finland – Italy 1:3 (Helsinki)

Benedek OLAH – Jordy PICCOLin 3:2 (11:13, 11:2, 11:5, 9:11, 11:8)

Alex NAUMI – Leonardo MUTTI 0:3 (7:11, 8:11, 13:15)

Otto TENNILA – Daniele PINTO 1:3 (2:11, 11:7, 12:14, 11:13)

Benedek OLAH – leonardo MUTTI 1:3 (11:7, 9:11, 8:11, 6:11)

 

Israel – Croatia 0:3 (Lod)

Omri BEN ARI – Andrej GACINA 1:3 (11:8, 3:11, 4:11, 5:11)

Mathan SIMON – Tomislav PUCAR 0:3 (9:11, 6:11, 9:11)

Aviv BEN ARI – Frane KOJIC 0:3 (8:11, 10:12, 8:11)

  

Estonia - Slovakia 0:3 (Tallinn)

Tomas LIBENE – Peter SEREDA 1:3 (11:6, 6:11, 1:11, 8:11)

Aleksej NIKONOROV – Lubomir PISTEJ 0:3 (6:11, 2:11, 3:11)

Aleksandr LUSHIN – HE Bai 0:3 (2:11, 8:11, 10:12)

 

Lithuania - Ukraine 0:3 (Vilnius)

Alfredas UDRA – Yevhen PRYSCHEPA 0:3 (1:11, 8:11, 4:11)

Tomas MIKUTIS – Yarolsav ZHMUDENKO 0:3 (7:11, 9:11, 4:11)

Arnoldas DOMEIKA – Viktor YEFIMOV 0:3 (5:11, 3:11, 7:11)

 

Ukraine - Lithuania 3:0 (Vilnius)

Viktor YEFIMOV - Medardas STANKEVICIUS 3:2 (10:12, 11:3, 8:11, 11:9, 11:3)

Yaroslav ZHMUDENKO - Tomas MIKUTIS 3:1 (16:18, 11:6, 11:5, 15:13)

Ivan KATKOV - Alfredas UDRA 3:0 (11:6, 11:5, 11:9)

 

Netherlands – England 0:3 (Zoetermer)

Ewout OOSTWOUNDER – Sam WALKER 0:3 (9:11, 7:11, 10:12)

Rajko GOMMERS – Liam PITCHFORD 1:3 (8:11, 11:7, 5:11, 4:11)

Laurens TROMER – Paul DRINKHALL 1:3 (3:11, 10:12, 11:8, 5:11)

 

Slovenia - Belgium 1:3 (Nova Gorica)

Bojan TOKIC – Robin DEVOS 2:3 (10:12, 11:2, 11:9, 5:11, 7:11)

Darko JORGIC – Cedric NUYTINK 3:1 (11:7, 10:12, 11:3, 13:11)

Deni KOZUL – Martin ALLEGRO 1:3 (6:11, 16:14, 5:11, 6:11)

Bojan TOKIC - Cedric NUYTINK 0:3 (8:11, 7:11, 5:11)

 

Bulgaria - Spain 0:3 (Sofia)

Kiril POPOV – Alvaro ROBLES 1:3 (12:10, 9:11, 10;12, 8:11)

Petyo KRASTEV – Carlos MACHADO 1:3 (4:11, 12:10, 2:11, 2:11)

Denislav KODSABASHEV – Jesus CANTERO 0:3 (9:11, 9:11, 9:11)

 

Turkey – Romania  0:3 (Gungoren Istanbul)

Ibrahim GUNDUZ – Ovidiu IONESCU 2:3 (9:11, 11:4, 11:8, 2:11, 7:11)

Abdullah YIGENLER – Hunor SZOCS 0:3 (2:11, 9:11, 1:11)

Batuhan ULUCAK – Adrian CRISAN 0:3 (5:11, 5:11, 5:11)

 

 

Women’s Championships Division

 

England – Slovenia 3:2 (Gillingham)

Kelly SIBLEY – Tamara PAVCNIK 3:0 (11:4, 11:3, 11:3)

Tin Tin HO – Alex GALIC 0:3 (10:12, 7:11, 7:11)

Karina LE FEVRE – Manca FAJMUT 1:3 (7:11, 12:10, 11:13, 6:11)

Kelly SIBLEY – Alex GALIC 3:1 (9:11, 12;10, 11:7, 11:8)

Tin Tin HO – Tamara PAVCNIK 3:1 (6:11, 11:2, 11:5, 12:10)

 

Greece - Netherlands 1:3 (Piraeus)

Aikaterini TOLIOU – Britt EERLAND 1:3 (6:11, 7:11, 13:11, 5:11)

Georgia ZAVITSANOU – LI Jie 0:3 (6:11, 2:11, 5:11)

Maria CHRISTOFORAKI – Kim VERMAAS 3:2 (2:11, 11:6, 11:9, 9:11, 13:11)

Aikaterini TOLIOU – LI Jie 0:3 (2:11, 3:11, 5:11)

 

Bulgaria – Belarus 0:3 (Sofia)

Maria YOVKOVA – Alina ARLOUSKAYA 0:3 (10:12, 5;11, 4:11)

Mihaela DIMOVA – Dasha TRIGOLOS 1:3 (4:11, 11:9, 4:11, 8:11)

Krasimira YOVKOVA – Alina NIKITCHANKA 0:3 (6:11, 3:11, 2:11)

 

Finland – Croatia 0:3 Helsinki

Annika LUNDSTROM – TIAN Yuan 0:3 (6:11, 5:11, 4:11)

Anna KIRICHENKO – Mateja JEGER 0:3 (4:11, 10:12, 6:11)

Pihla ERIKSSON – Ivana MALOBABIC 0:3 (5:11, 2:11, 3:11)

 

Switzerland – Spain 1:3 (Magglingen)

Rachel MORETE – Maria XIAO 1:3 (11:7, 8:11, 6:11, 8:11)

Rahel ASCHWANDEN – Galia DVORAK wo 0:3

Celine REUST – Sara RAMIREZ 3:2 (9:11, 11:8, 11:8, 7:11, 11:6)

Rachel MORETE – Galia DVORAK wo 0:3

 

Kosovo – Wales 0:3 (Prishtina)

Nehare JANEVA – Anghard PHILLIPS 0:3 (10:12, 7;11, 10:12)

Linda ZEGIRI – Charlotte CAREY 0:3 (4:11, 4;11, 4:11)

Viona MALOKU – Chloe THOMAS 0:3 (3:11, 7:11, 7:11)

 

Lithuania – Serbia 2:3 (Vilnius)

Ruta PASKAUSKIENE – Anelia LUPULESKU 3:0 (11:6, 11:6, 11:2)

Ugne BASKUTYTE – Andrea TODOROVIC 0:3 (7:11, 7:11, 7:11)

Egle STUCKYTE – Aneta MAKSUTI 3:2 (11:7, 9:11, 14:12, 4:11, 11:7)

Ruta PASKAUSKIENE – Andrea TODOROVIC 1:3 (11:7, 6:11, 8:11, 6:11)

Ugne BASKUTYTE – Izabela LUPULESKU 1:3 (12:10, 7:11, 12:14, 6:11)

 

Italy – Slovakia 1:3 (Terni)

Loan LETIONG – Eva ODOROVA 0:3 (5:11, 5:11, 6:11)

Veronica MOSCONI – Barbora BALAZOVA 1:3 (6:11, 11:5, 7:11, 6:11)

Jamila LEURENTI – Tatiana KUKULKOVA 3:2 (6:11, 11:9, 11:6, 7:11, 11:9)

Loan LETIONG – Barbora BALAZOVA 0:3 (8:11, 6:11, 4:11)

 

Belgium – Sweden 0:3 (Blegny)

Eline LOYEN – FEN li 1:3 (10:12, 11:7, 11:13, 11:13)

Lisa LUNG – Matilda EKHOLM 0:3 (8:11, 6:11, 4:11)

Nathalie MARCHETTI – Linda BERGSTROM 2:3 (12:10, 8:11, 12:10, 8:11, 3:11)

 

 

 

Upcoming Events » show all

13th EuroMini Champs 13th EuroMini Champs Schiltigheim (FRA) 25-27 Aug 2017
2017 Youth Top-10 2017 Youth Top-10 Worcester (ENG) 8-10 Sep 2017
2017 LIEBHERR ITTF European Championships 2017 LIEBHERR ITTF European Championships Luxembourg (LUX) 13-17 Sep 2017

Social Stream

ETTU Partners