Ettu Logo Ittf Logo
European Championships - 13 Dec 2016

Favorites repeated the success from the opening round


ITTF European Championships Qualifications

 



In Men’s Team’s Event at the ITTF European Championships Qualifications Denmark and Slovenia were the only teams to secure the victory on home soil tonight. Denmark avenged the defeat they suffered in the opening round against Austria. Slovenia, on the other side repeated the success from the opening round and beat Poland.


Germany succeeded against Switzerland again. The favorites succeeded in all other matches: Belarus beat Israel, France beat Finland, Sweden beat Estonia, Portugal overcame hosts in Lithuania, Greece beat Netherlands.


There were no surprises in Women’s Teams Event. All guests will travel home with new points.


Men’s Teams Event


Denmark – Austria 3:0
Tobias RASMUSSEN – Andreas LEVENKO 3:2 (13:11, 3:11, 12:10, 9:11, 12:10)
Anders LIND – Simon PFEFFER 3:0 (11:9, 11:7, 11:6)
Claus NILSEN – David SERDAROGLU 3:2 (12:10, 8:11, 11:9, 13:15, 11:6)


Switzerland – Germany 0:3
Nicolas CHAMPOD - Ricardo WALTHER 0:3 (6:11, 6:11, 3:11)
Gael VENDÉ - Benedikt DUDA 0:3 (4: 11, 11:13, 5:11)
Lars POSCH - Kilian ORT 0:3 (7:11, 8:11, 5:11)


Finland – France 0:3
Alex NAUMI - Stephane OUAICHE 0:3 (11:13, 5:11, 5:11)
Miikka O'CONNOR - BROSSIER Benjamin 0:3 (8:11, 7:11, 7:11)
Veikka FLEMMING - Tristan FLORE 0:3 (2:11, 5:11, 2:11)


Israel – Belarus 0:3
Omri BEN ARI - Pavel PLATONOV 2:3 (12:10, 7:11, 3:11, 11:5, 10:12)
Ron DAVIDOVICH - Aliaksandr KHANIN 0:3 (5:11, 10:12, 9:11)
Yaniv SHARON – SHAMRUK 2:3 (11:7, 13:11, 10:12, 9:11, 8:11)


Estonia – Sweden 0:3
Vallot VAINULA - Simon ARVIDSSON 1:3 (7:11, 11:6, 5:11, 7:11)
Toomas LIBENE - Alexander FRANZEN 0:3 (4:11, 5:11, 8:11)
Rivo SAAREMAE - Hampus SODERLUND 0:3 (7:11, 6:11, 3:11)


Lithuania – Portugal 1:3
M. STANKEVICIUS – Diogo CHEN 3:2 (15:13, 11:9, 9:11, 7:11, 14:12)
Tomas MIKUTIS – Diogo CARVALHO 1:3 (11:7, 5:11, 3:11, 4;11)
Alfredas UDRA – Diogo PINHO 0:3 (6:11, 6:11, 7:11)
M. STANKEVICIUS - Diogo CARVALHO 1:3 (11:9, 4:11, 9:11, 6:11)


Netherlands – Greece 1:3
Laurens TROMER - PAPEGEORGIOU Konstantinos 3:0 (11:4, 11:6, 11:6)
Ewout OOSTWOUDER - Panagiotis GIONIS 0:3 (4:11, 7:11, 14:16)
Rajko GOMMERS - Ioannis SGOUROPOULOS 1:3 (7:11, 7:11, 11:4, 8:11)
Laurens TROMER - Panagiotis GIONIS 1:3 (12:10, 9:11, 2:11, 8:11)


Slovenia – Poland 3:2
JORGIC Darko - Daniel GORAK 3:1 (11:9, 11:4, 4:11, 11:5)
Bojan TOKIC - WANG Zengyi 3:2 (4:11, 9:11, 15:13, 11:7, 12:10)
Deni KOZUL - Jakub DYJAS 0:3 (7:11, 10:12, 6:11)
Darko JORGIC - WANG Zengyi 1:3 (10:12, 6:11, 11:4, 7:11)
Bojan TOKIC - Daniel GORAK 3:0 (11:7, 11:6, 11:6)


Bulgaria – Russia 2:3
Kiril POPOV – Vladislav BUROV 0:3 (6:11, 5:11, 6:11)
Teodor ALEXANDROV - Grigory VLASOV 0:3 (4:11, 8:11, 8:11)
Petko GABROVSKI – Alexey LIVENTSOV 3:1 (12:10, 11:6, 5:11, 11:9)
Kiril POPOV – Grigory VLASOV 3:0 (11:8, 12:10, 11:9)
Teodor ALEXANDROV - Vladislav BUROV 1:3 (11:7, 7:11, 4:11, 4:11)


Women’s Teams Event
England – Germany 0:3
Kelly SIBLEY - SHAN Xiaona 0:3 (6:11, 10:11, 8:11)
Tin-Tin HO - Nina MITTELHAM 0:3 (7:11, 8:11, 5:11)
Karina Le FEVRE - Yuan WAN 0:3 (9:11, 5:11, 12:14)


Greece – Romania 1:3

Konstantina PARADI - Bernadette SZOCS 0:3 (6:11, 7:11, 9:11)

Aikatarina TOILOU - Elizabeta SAMARA 0:3 (11:13, 7:11, 7:11)

Filareti EXARCHOU - Camelia IACOB 3:2 (12:10, 5:11, 4:11, 11:4, 11:9)

Ioanna GERASIMATAU - Elizabeta SAMARA 0:3 (3:11, 3:11, 7:11)


Bulgaria – Russia 0:3
Maria YOVKOVA - Maria MALANINA 0:3 (11:13, 9:11, 4:11)
Mihaela DIMOVA – Yana NOSKOVA 0:3 (10:12, 4:11, 3:11)
Anelica KAROVA – Maria TAILAKOVA 0:3 (9:11, 9:11, 3:11)


Switzerland – Poland 0:3
Rahel ASCHWANDEN – Katarzyna GRZYBOWSKA FRANZ 1:3 (8:11, 11:8, 4:11, 10:12)
Celine REUST - Natalia PARTYKA 1:3 (0:11, 4:11, 11:8, 2:11)
Mireille KROON - Klaudia KUSINSKA 0:3 (8:11, 6:11, 9:11)


Kosovo –Austria 1:3
Viona MALOKU - Karoline MISCHEK 0:3 (5:11, 6:11, 8:11)
Linda ZEQIRI – Amelie SOLJA 0:3 (2:11, 1:11, 8:11)
Iliriana HALITI – Sehira LEITNER 3:1 (11:6, 6:11, 11:8, 13:11)
Viona MALOKU – Amelie SOLJA 0:3 (5:11, 9:11, 3:11)


Lithuania – Czech Republic 0:3
Egle STUCKYTE – Kvater TOMANOVSKA 0:3 (8:11, 9:11, 10:12)
Ugne BASKUTYTE - Iveta VACENOVSKA 0:3 (4:11, 5:11, 5:11)
Kornelija RILISKYTE – Hana MATELOVA 0:3 (6:11, 5:11, 2:11)


Italy – France 0:3
Chiara COLANTONI – Stephanie LOEUILLETTE 0:3 (3:11, 4:11, 4:11)
Loan LETHIHONG – Laura GASNIER 1:3 (4:11, 4:11, 11:7, 9:11)
Jamila LAURENTI – Pauline CHASSELIN 2:3 (11:6, 7:11, 11:7, 5:11, 9:11)


Belgium – Hungary 0:3
Eline LOYEN – Szandra PERGEL 0:3 (7:11, 3:11, 4:11)
Nathave MARCHETTI – Dora MADARÁSZ 0:3 (8:11, 7:11, 9:11)
Margo DEGRAFF – Krisztina AMBRUS 2:3 (12:10, 11:6, 5:11, 7:11, 9:11)
 

Upcoming Events » show all

13th EuroMini Champs 13th EuroMini Champs Schiltigheim (FRA) 25-27 Aug 2017
2017 Youth Top-10 2017 Youth Top-10 Worcester (ENG) 8-10 Sep 2017
2017 LIEBHERR ITTF European Championships 2017 LIEBHERR ITTF European Championships Luxembourg (LUX) 13-17 Sep 2017

Social Stream

ETTU Partners