Ettu Logo Ittf Logo

Table Tennis Champions League Men

Group Phase

25 OCT
OST -
ROM -
26 OCT
VER -
ESL -
GRO -
PON -
HEN -
DZI -
27 OCT
ORE -
POR -
DUE -
ROS -
CHA -
SAA -
OCH -
WEL -

Group A

Place Team Played Matches W:L Points
1 TTC Fakel Gazprom 2 6:0 2:0 4
2 Sporting Clube De 2 6:2 2:0 4
3 K.S. Dartom Bogoria 2 1:6 0:2 2
4 AS Pontoise Cergy 2 1:6 0:2 2

Group B

Place Team Played Matches W:L Points
1 FC Saarbrücken 2 6:1 2:0 4
2 Chartres ASTT 2 3:5 1:1 3
3 TTSC UMMC 2 4:3 1:1 3
4 Eslovs Ai Bordtennis 2 2:6 0:2 2

Group C

Place Team Played Matches W:L Points
1 TTF Liebherr Ochsenhausen 2 6:1 2:0 4
2 TTC Ostrava 2016 2 4:3 1:1 3
3 Stella Sport La Romagne 2 3:5 1:1 3
4 SPG Walter Wels 2 2:6 0:2 2

Group D

Place Team Played Matches W:L Points
1 G.V. Hennebont T.T. 2 6:2 2:0 4
2 Roskilde Bordtennis BTK61 2 3:5 1:1 3
3 Borussia Düsseldorf 2 5:5 1:1 3
4 K.S. Dekorglass Dzialdowo 2 4:6 0:2 2

Group A
Sep 28 15:00 CET TTC Fakel Gazprom 3 : 0 K.S. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki
Dimitrij OVTCHAROV : YOSHIDA Masaki 13:15 / 12:14 / 11:4 / 11:4 / 12:10 Watch Fullmatch
Jun MIZUTANI : Pavel SIRUCEK 11:13 / 11:7 / 5:11 / 11:5 / 11:3 Watch Fullmatch
Vladimir SAMSONOV : Daniel GORAK 11:6 / 11:5 / 11:9 Watch Fullmatch
Sep 28 19:30 CET AS Pontoise Cergy 1 : 3 Sporting Clube De Portugal
Marcos FREITAS : Quadri ARUNA 11:5 / 11:9 / 11:8 Watch Fullmatch
Can AKKUZU : Joao MONTEIRO 2:11 / 15:13 / 6:11 / 11:6 / 8:11 Watch Fullmatch
Niagol STOYANOV : Diogo CARVALHO 11:4 / 9:11 / 10:12 / 11:5 / 5:11 Watch Fullmatch
Marcos FREITAS : Joao MONTEIRO 5:11 / 9:11 / 11:9 / 12:14 Watch Fullmatch
Oct 12 20:00 CET Sporting Clube De Portugal 3 : 1 K.S. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki
ARUNA Quadri : Chuanxi HAN 11:9 / 8:11 / 9:11 / 6:11 Watch Fullmatch
Joao MONTEIRO : Pavel SIRUCEK 9:11 / 11:8 / 11:7 / 12:14 / 11:9 Watch Fullmatch
Diogo CARVALHO : Daniel GORAK 16:14 / 9:11 / 14:16 / 11:4 / 12:10 Watch Fullmatch
ARUNA Quadri : Pavel SIRUCEK 11:3 / 12:10 / 11:5 Watch Fullmatch
Oct 13 20:00 CET AS Pontoise Cergy 0 : 3 TTC Fakel Gazprom
Marcos FREITAS : Dimitrij OVTCHAROV 10:12 / 11:9 / 5:11 / 8:11 Watch Fullmatch
Niagol STOYANOV : Jun MIZUTANI 5:11 / 10:12 / 9:11 Watch Fullmatch
Can AKKUZU : Vladimir SAMSONOV 7:11 / 10:12 / 15:13 / 9:11 Watch Fullmatch
Watch Livestream Oct 26 18:30 CET K.S. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - : - AS Pontoise Cergy
Watch Livestream Oct 27 14:00 CET TTC Fakel Gazprom - : - Sporting Clube De Portugal
Nov 23 20:00 CET Sporting Clube De Portugal - : - AS Pontoise Cergy
Nov 24 18:30 CET K.S. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - : - TTC Fakel Gazprom
Nov 30 18:30 CET K.S. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki - : - Sporting Clube De Portugal
Dec 01 13:00 CET TTC Fakel Gazprom - : - AS Pontoise Cergy
Dec 20 19:30 CET AS Pontoise Cergy - : - K.S. Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki
Dec 20 20:00 CET Sporting Clube De Portugal - : - TTC Fakel Gazprom
Group B
Sep 28 16:00 CET TTSC UMMC 3 : 0 Chartres ASTT
Andrej GACINA : Robert GARDOS 5:11 / 7:11 / 11:8 / 11:7 / 12:10 Watch Fullmatch
Maharu YOSHIMURA : Romain LORENTZ 11:9 / 11:3 / 11:8 Watch Fullmatch
Aleksandr SHIBAEV : Alexandre ROBINOT 11:5 / 13:11 / 11:4 Watch Fullmatch
Sep 29 19:00 CET FC Saarbrücken Tischtennis 3 : 0 Eslovs Ai Bordtennis
Tiago APOLONIA : Robert SVENSSON 11:9 / 11:6 / 13:15 / 11:4 Watch Fullmatch
Patrick FRANZISKA : HUI Xu 9:11 / 11:5 / 11:7 / 11:4 Watch Fullmatch
Bojan TOKIĆ : Truls MOREGARDH 11:7 / 11:9 / 11:6 Watch Fullmatch
Oct 13 18:30 CET FC Saarbrücken Tischtennis 3 : 1 TTSC UMMC
Patrick FRANZISKA : Andrej GACINA 11:8 / 11:7 / 11:6 Watch Fullmatch
Tiago APOLONIA : Aleksandr SHIBAEV 13:11 / 11:2 / 11:7 Watch Fullmatch
Bojan TOKIĆ : Maharu YOSHIMURA 3:11 / 12:14 / 10:12 Watch Fullmatch
Patrick FRANZISKA : Aleksandr SHIBAEV 11:7 / 11:7 / 11:9 Watch Fullmatch
Oct 13 19:00 CET Eslovs Ai Bordtennis 2 : 3 Chartres ASTT
Hui XU : Robert GARDOS 5:11 / 11:5 / 6:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Robert SVENSSON : Par GERELL 7:11 / 11:5 / 5:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Truls MOREGARDH : Romain LORENTZ 7:11 / 11:3 / 6:11 / 11:6 / 11:8 Watch Fullmatch
Hui XU : Par GERELL 7:11 / 7:11 / 11:3 / 11:8 / 11:6 Watch Fullmatch
Robert SVENSSON : Robert GARDOS 9:11 / 12:14 / 3:11 Watch Fullmatch
Watch Livestream Oct 26 16:00 CET TTSC UMMC - : - Eslovs Ai Bordtennis
Watch Livestream Oct 27 19:00 CET Chartres ASTT - : - FC Saarbrücken Tischtennis
Nov 24 19:00 CET Chartres ASTT - : - TTSC UMMC
Nov 24 19:30 CET Eslovs Ai Bordtennis - : - FC Saarbrücken Tischtennis
Nov 30 14:00 CET TTSC UMMC - : - FC Saarbrücken Tischtennis
Dec 01 19:00 CET Chartres ASTT - : - Eslovs Ai Bordtennis
Dec 20 18:30 CET Eslovs Ai Bordtennis - : - TTSC UMMC
Dec 20 19:00 CET FC Saarbrücken Tischtennis - : - Chartres ASTT
Group C
Sep 27 19:00 CET TTF Liebherr Ochsenhausen 3 : 1 TTC Ostrava 2016
Simon GAUZY : Tomas TREGLER 12:10 / 11:9 / 12:10 Watch Fullmatch
Hugo CALDERANO : Panagiotis GIONIS 14:12 / 8:11 / 11:8 / 10:12 / 11:5 Watch Fullmatch
Joao GERALDO : Alexandar KARAKAŠEVIĆ 2:11 / 10:12 / 12:14 Watch Fullmatch
Simon GAUZY : Panagiotis GIONIS 11:2 / 8:11 / 11:5 / 11:5 Watch Fullmatch
Sep 29 19:30 CET Stella Sport La Romagne 3 : 2 SPG Walter Wels
Shihao WEI : Zsolt PETÖ 8:11 / 11:9 / 14:12 / 11:5 Watch Fullmatch
Tianyuan CHEN : Seungmin CHO 16:18 / 11:7 / 9:11 / 11:7 / 11:8 Watch Fullmatch
Adrian CRISAN : Robin DEVOS 11:8 / 10:12 / 11:4 / 8:11 / 8:11 Watch Fullmatch
Shihao WEI : Seungmin CHO 9:11 / 11:7 / 10:12 / 13:11 / 8:11 Watch Fullmatch
CHEN Tian Yuan : Zsolt PETÖ 11:5 / 11:2 / 11:4 Watch Fullmatch
Oct 11 19:00 CET SPG Walter Wels 0 : 3 TTC Ostrava 2016
Seungmin CHO : Tomas TREGLER 11:8 / 9:11 / 10:12 / 11:7 / 10:12 Watch Fullmatch
Robin DEVOS : Panagiotis GIONIS 5:11 / 5:11 / 10:12 Watch Fullmatch
Zsolt PETÖ : Alexandar KARAKAŠEVIĆ 11:9 / 1:11 / 8:11 / 5:11 Watch Fullmatch
Oct 12 19:30 CET Stella Sport La Romagne 0 : 3 TTF Liebherr Ochsenhausen
Shihao WEI : Hugo CALDERANO 5:11 / 6:11 / 11:6 / 13:11 / 15:17 Watch Fullmatch
CHEN Tian Yuan : Simon GAUZY 6:11 / 15:13 / 11:7 / 11:13 / 4:11 Watch Fullmatch
Adrian CRISAN : Joao GERALDO 8:11 / 9:11 / 11:7 / 9:11 Watch Fullmatch
Watch Livestream Oct 25 18:00 CET TTC Ostrava 2016 - : - Stella Sport La Romagne
Watch Livestream Oct 27 19:30 CET TTF Liebherr Ochsenhausen - : - SPG Walter Wels
Nov 22 18:00 CET TTC Ostrava 2016 - : - TTF Liebherr Ochsenhausen
Nov 23 19:00 CET SPG Walter Wels - : - Stella Sport La Romagne
Nov 29 18:00 CET TTC Ostrava 2016 - : - SPG Walter Wels
Dec 01 19:30 CET TTF Liebherr Ochsenhausen - : - Stella Sport La Romagne
Dec 21 19:00 CET SPG Walter Wels - : - TTF Liebherr Ochsenhausen
Dec 21 19:30 CET Stella Sport La Romagne - : - TTC Ostrava 2016
Group D
Sep 29 17:00 CET K.S. Dekorglass Dzialdowo 2 : 3 Roskilde Bordtennis BTK61
Kenta MATSUDAIRA : Yujia ZHAI 11:6 / 11:9 / 11:9 Watch Fullmatch
Jiri VRABLIK : Michael MAZE 6:11 / 7:11 / 5:11 Watch Fullmatch
Yang WANG : Laurens TROMER 10:12 / 4:11 / 4:11 Watch Fullmatch
Kenta MATSUDAIRA : Michael MAZE 9:11 / 4:11 / 11:9 / 11:6 / 11:3 Watch Fullmatch
Jiri VRABLIK : Yujia ZHAI 11:8 / 5:11 / 12:10 / 7:11 / 7:11 Watch Fullmatch
Sep 29 18:30 CET Borussia Düsseldorf 2 : 3 G.V. Hennebont T.T.
Timo BOLL : Quentin ROBINOT 7:11 / 11:6 / 11:1 / 11:2 Watch Fullmatch
Stefan FEGERL : Liam PITCHFORD 6:11 / 14:16 / 7:11 Watch Fullmatch
Kristian KARLSSON : Cedric NUYTINCK 11:4 / 11:4 / 8:11 / 9:11 / 10:12 Watch Fullmatch
Timo BOLL : Liam PITCHFORD 11:5 / 11:3 / 13:11 Watch Fullmatch
Stefan FEGERL : Quentin ROBINOT 8:11 / 8:11 / 11:4 / 8:11 Watch Fullmatch
Oct 13 18:00 CET K.S. Dekorglass Dzialdowo 2 : 3 Borussia Düsseldorf
Chun Ting WONG : Kristian KARLSSON 11:13 / 11:8 / 7:11 / 3:11 Watch Fullmatch
Yang WANG : Timo BOLL 9:11 / 7:11 / 8:11 Watch Fullmatch
Jiri VRABLIK : Anton KÄLLBERG 11:4 / 7:11 / 7:11 / 11:7 / 11:4 Watch Fullmatch
Chun Ting WONG : Timo BOLL 14:12 / 3:11 / 1:11 / 11:9 / 11:8 Watch Fullmatch
Yang WANG : Kristian KARLSSON 8:11 / 9:11 / 11:13 Watch Fullmatch
Oct 13 19:30 CET Roskilde Bordtennis BTK61 0 : 3 G.V. Hennebont T.T.
Yujia ZHAI : Liam PITCHFORD 6:11 / 4:11 / 11:6 / 9:11 Watch Fullmatch
Laurens TROMER : Quentin ROBINOT 11:7 / 12:14 / 7:11 / 11:8 / 6:11 Watch Fullmatch
Michael MAZE : Cedric NUYTINCK 8:11 / 11:13 / 6:11 Watch Fullmatch
Watch Livestream Oct 26 20:00 CET G.V. Hennebont T.T. - : - K.S. Dekorglass Dzialdowo
Watch Livestream Oct 27 18:30 CET Borussia Düsseldorf - : - Roskilde Bordtennis BTK61
Nov 22 19:00 CET Roskilde Bordtennis BTK61 - : - K.S. Dekorglass Dzialdowo
Nov 24 20:00 CET G.V. Hennebont T.T. - : - Borussia Düsseldorf
Nov 29 19:00 CET Borussia Düsseldorf - : - K.S. Dekorglass Dzialdowo
Dec 01 20:00 CET G.V. Hennebont T.T. - : - Roskilde Bordtennis BTK61
Dec 21 18:00 CET K.S. Dekorglass Dzialdowo - : - G.V. Hennebont T.T.
Dec 21 18:30 CET Roskilde Bordtennis BTK61 - : - Borussia Düsseldorf

ETTU Partners