Ettu Logo Ittf Logo

European Championships Qualification


Apr 15 00:30 CET Scotland 1 : 3 Ireland
DOHERTY Sean : ROBINSON Ashley 11:8 / 11:5 / 6:11 / 8:11 / 5:11
HOWIESON Craig : MCCEERY Paul 4:11 / 11:3 / 10:12 / 11:9 / 11:8
DALGLISH Collin : MAGUIRE Gavin 7:11 / 11:7 / 8:11 / 3:11
Apr 15 00:40 CET Ireland 3 : 1 Norway
MCCREERY Paul : BERNER Sondre 11:5 / 11:6 / 11:6
ROBINSON Ashley : WAERSTAD Marcus 11:1 / 11:5 / 6:11 / 11:9
MCGUIRE Gavin : LINDHOLM Eskil 10:12 / 11:5 / 11:13 / 7:11
CATCHCART Oloen : WETZEL Adrian 9:11 / 11:6 / 11:5 / 12:10
Apr 15 18:30 CET Norway 2 : 3 Scotland
WAERSTAD Marcus : DALGLISH Collin 5:11 / 11:8 / 11:7 / 11:9
LINDHOLM Eskil : MAIN Calum 11:9 / 11:7 / 7:11 / 11:5
BERNER Sondre : DOHERTY Sean 11:7 / 5:11 / 12:10 / 4:11 / 10:12
WAERSTAD Marcus : MAIN Calum 5:11 / 11:13 / 11:9 / 9:11
WETZEL Adrian : DALGLISH Collin 11:9 / 11:7 / 5:11 / 4:11 / 6:11

Apr 15 00:30 CET Bosnia and Herzegovina 3 : 1 Norway
HADŽIAHMETOVIĆ Emina : GJELLE Maja 12:10 / 11:7 / 11:9
MILOJICA Sanja : DOVAL Ilka 13:11 / 7:11 / 6:11 / 10:12
BASKARAN Ivona : CARLSEN Rebeca 8:11 / 11:6 / 11:7 / 8:11 / 13:11
HADŽIAHMETOVIĆ Emina : DOVAL Ilka 7:11 / 7:11 / 11:1 / 11:6 / 11:4
Apr 15 00:40 CET Denmark 3 : 2 Bosnia and Herzegovina
CHRISTENSEN Stefanie : ŠEHIĆ Elda 11:2 / 11:6 / 11:5
WALLOE Sophie : HADŽIAHMETOVIĆ Emina 13:11 / 9:11 / 5:11 / 15:17
KOEFOED Nicolina : BAŠKARAD Ivona 11:4 / 11:6 / 11:4
CHRISTENSEN Stefanie : HADŽIAHMETOVIĆ Emina 7:11 / 12:14 / 6:11
EGEHOLT Sofie : MILOJICA Sanja 11:7 / 11:7 / 12:10
Apr 15 00:50 CET Denmark 3 : 1 Norway
CHRISTENSEN Stefanie : CARLSEN Rebeca 11:4 / 6:11 / 11:7 / 11:4
EGEHOLT Sofie : DOVAL Ilka 7:11 / 2:11 / 11:7 / 11:9 / 5:11
KOEFOED Nicolin : GJELLE Maja 11:5 / 11:9 / 11:2
CHRISTENSEN Stefanie : DOVAL Ilka 12:10 / 13:11 / 11:5
Apr 15 01:00 CET Israel 3 : 1 Bosnia and Herzegovina
TROSMAN Nicole : HADŽIAHMETOVIĆ Emina 8:11 / 11:6 / 10:12 / 11:9 / 11:6
GELMAN Shella : ŠEHIĆ Elda 11:8 / 2:11 / 11:6 / 8:11 / 9:11
AGROMAN Elena : MILOJICA Sanja 11:7 / 8:11 / 9:11 / 8:11 / 12:10
TROSMAN Nicole : BAŠKARAD Ivona 11:8 / 11:7 / 11:3
Apr 15 01:00 CET Norway 3 : 2 Israel
DOVAL Ilka : GELMAN Shelli 11:7 / 10:12 / 11:7 / 11:6
MORGEN Sarah : TROSMAN Nicole 2:11 / 9:11 / 11:8 / 8:11
GJELLE Maja : AGAROUNOV Elena 11:5 / 15:13 / 11:2
DOVAL Ilka : TROSMAN Nicole 9:11 / 6:11 / 9:11
CARLSEN Rebekka : GELMAN Shelli 18:16 / 11:4 / 12:10
Apr 15 19:10 CET Israel 1 : 3 Denmark
TROSMAN Nicole : KOEFOEA Nicoline 11:6 / 11:5 / 11:5
AGROMUNOV Elena : CHRISTENSEN Stefanie 6:11 / 6:11 / 9:11
GELMAN Shelli : WANQE Sophie 1:11 / 5:11 / 11:9 / 6:11
TROSMAN Nicole : CHRISTENSEN Stefanie 2:11 / 4:11 / 11:7 / 8:11

Group K

Place Team Played Matches W:L Points
1 Bosnia and Herzegovina 4 12:2 4:0 8
2 Scotland 4 10:3 3:1 7
3 Montenegro 4 6:8 2:2 6
4 Malta 4 5:10 1:3 5
5 Albania 4 2:12 0:4 4

Group L

Place Team Played Matches W:L Points
1 Norway 5 15:2 5:0 10
2 Ireland 5 13:5 4:1 9
3 Wales 5 12:8 3:2 8
4 Kosovo 5 7:12 1:4 6
5 Iceland 5 3:12 1:4 6
6 Azerbaijan 5 3:14 1:4 6

Group K
CET Scotland 3 : 0 Albania
HOWIESON Craig : TUFA John 11:1 / 11:3 / 11:3
DALGLEISH Colin : TAPIA Dorjan 11:4 / 11:8 / 11:4
CAMERON Niall : GABESHI Jani 11:6 / 11:3 / 11:6
CET Malta 0 : 3 Bosnia and Herzegovina
BAJADA Daniel : KONJIĆ Edin 7:11 / 11:6 / 11:13 / 11:13
GRIXTI Gabriel : ALIČIĆ Armin 10:12 / 7:11 / 11:8 / 9:11
CAMILLERI James : BOBAS Ivan 11:4 / 7:11 / 3:11 / 5:11
CET Malta 3 : 1 Albania
BAJADA Daniel : TAPIA Dorjan 11:4 / 11:5 / 11:9
GRIXTI Gabriel : TUFA John 9:11 / 22:20 / 11:7 / 8:11 / 4:11
CAMILLERI James : TOSUNI Sadush 7:11 / 11:7 / 11:8 / 11:7
BAJADA Daniel : TUFA John 8:11 / 11:9 / 11:7 / 9:11 / 12:10
CET Bosnia and Herzegovina 3 : 0 Montenegro
ALIČIĆ Armin : ČUBOVIĆ Branko 11:9 / 3:11 / 11:9 / 9:11 / 11:2
BOBAS Ivan : RADULOVIĆ Filip 11:7 / 17:19 / 5:11 / 11:9 / 11:5
KONJIĆ Edin : ČUBOVIĆ Bojan 11:3 / 11:7 / 11:3
CET Scotland 3 : 0 Montenegro
HOWIESON Craig : ČUBOVIĆ Branko 11:4 / 11:7 / 11:7
DALGLEISH Colin : RADULOVIĆ Filip 11:4 / 11:8 / 11:8
CAMERON Niall : ČUBOVIĆ Bojan 11:5 / 11:7 / 11:5
CET Albania 1 : 3 Bosnia and Herzegovina
TAPIA Dorjan : BOBAS Ivan 10:12 / 13:11 / 10:12 / 7:11
TUFA John : ALIČIĆ Armin 10:12 / 9:11 / 8:11
TOSUNI Sadush : KONJIĆ Edin 6:11 / 10:12 / 5:11
CET Malta 0 : 3 Scotland
BAJADA Daniel : DALGLEISH Collin 6:11 / 8:11 / 4:11
GRIXTI Gabriel : HOWIESON Craig 3:11 / 1:11 / 4:11
CAMILLERI James : CAMERON Niall 7:11 / 11:7 / 5:11 / 11:7 / 7:11
CET Montenegro 3 : 0 Albania
RADULOVIĆ Filip : TUFA John 10:12 / 11:8 / 7:11 / 11:2 / 11:5
ČUBOVIĆ Branko : TAPIA Dorjan 11:6 / 11:3 / 4:11 / 11:5
ČUBOVIĆ Bojan : GABESHI Jani 7:11 / 13:11 / 11:7 / 11:5
CET Scotland 1 : 3 Bosnia and Herzegovina
HOWEISON Craig : KONJIĆ Edin 11:4 / 7:11 / 7:11 / 9:11
DALGLEISH Colin : ALIČIĆ Armin 11:13 / 14:12 / 4:11 / 9:11
CAMERON Niall : BOBAS Ivan 121:0 / 7:11 / 10:12 / 11:8 / 12:10
HOWEISON Craig : ALIČIĆ Armin 11:13 / 8:11 / 11:13
CET Malta 2 : 3 Montenegro
BAJADA Daniel : ČUBOVIĆ Branko 10:12 / 15:13 / 7:11 / 11:5 / 11:4
GRIXTI Gabriel : RADULOVIĆ Filip 10:12 / 8:11 / 10:12
CAMILLERI James : ČUBOVIĆ Bojan 11:8 / 7:11 / 10:12 / 6:11
BAJADA Daniel : RADULOVIĆ Filip 6:11 / 11:9 / 12:10 / 11:5
GRIXTI Gabriel : ČUBOVIĆ Branko 10:12 / 6:11 / 11:9 / 11:9 / 6:11
Group L
CET Ireland 3 : 0 Kosovo
ROBINSON Ashley : CITAKU Baton 11:4 / 11:5 / 11:5
McCREEY Paul : CITAKU Linor 11:3 / 11:3 / 11:4
MAGUIRE Gavin : SHABANI Mentor 11:3 / 11:5 / 11:1
CET Norway 3 : 0 Iceland
LINDHOLM Eskil : JONSSON David 11:4 / 12:10 / 11:5
RONNEBERG Lars : MIMISSON Kari 1:3 / 11:6 / 11:6
SANDBERG Vegard : HJARTARSON Magnus 11:9 / 11:6 / 11:1
CET Azerbaijan 0 : 3 Wales
SADIGOV Sadikh : EVANS Callum 10:12 / 10:12 / 15:17
ALLAHVERDIYEV Vazir : JENKINS Ryan 1:11 / 1:11 / 4:11
ALIYEV Sanan : O'CONNELL Dan 2:11 / 7:11 / 4:11
CET Ireland 3 : 2 Wales
ROBINSON Ashley : O'CONNELL Dan 11:8 / 11:8 / 13:11
MAGUIRE Gavin : JENKINS Ryan 12:10 / 8:11 / 6:11 / 4:11
MCCREERY Paul : EVANS Callum 11:5 / 11:13 / 14:12 / 13:11
ROBINSON Ashley : JENKINS Ryan 11:13 / 9:11 / 13:11 / 6:11
MAGUIRE Gavin : O'CONNELL Dan 11:6 / 11:6 / 11:7
CET Kosovo 0 : 3 Norway
CITAKU Linor : LINDHOLM Eskil 5:11 / 8:11 / 11:9 / 11:13
CITAKU Baton : WAERSTAD Marcus 5:11 / 6:11 / 11:9 / 9:11
SHABANI Mentor : RONNEBERG Lars 11:9 / 11:4 / 11:2
CET Iceland 3 : 0 Azerbaijan
JONSSON David : SADIGOV Sadikh 5:11 / 13:11 / 6:11 / 11:7 / 13:11
HJARTARSON Magnus : ALLAHVERDIYEV Vazir 11:9 / 9:11 / 11:7 / 2:11 / 11:7
MIMISSON Kari : ALIYEV Sanan 8:11 / 11:3 / 11:8 / 11:6
CET Ireland 3 : 0 Azerbaijan
ROBINSON Ashley : SADIGOV Sadikh 11:6 / 11:9 / 11:7
MCCREERY Paul : ALLAHVERDIYEV Vazir 11:6 / 11:2 / 9:11 / 11:7
MAGUIRE Gavin : ALIYEV Sanan 11:5 / 11:4 / 11:9
CET Norway 3 : 1 Wales
LINDHOLM Eskil : JENKINS Ryan 5:11 / 7:11 / 8:11
WAERSTAD Marcus : MARSDEN Michael 11:4 / 11:6 / 11:5
RONNEBERG Lars : EVANS Callum 11:6 / 11:8 / 11:3
CET Iceland 0 : 3 Kosovo
MIMISSON Kari : CITAKU Baton 11:9 / 9:11 / 11:13 / 1:11
JOHNSSON David David : CITAKU Linor 11:6 / 9:11 / 11:13 / 3:11 / 5:11
HJARTARSON Magnus : SHABANI Mentor 6:11 / 10:12 / 9:11
CET Ireland 1 : 3 Norway
ROBINSON Ashley : LINDHOLM Eskil 11:8 / 6:11 / 2:11 / 8:11
MAGUIRE Gavin : WAERSTAD Marcus 3:11 / 5:11 / 10:12
MCCREERY Paul : SANDBERG Vegard 13:11 / 8:11 / 11:6 / 11:4
ROBINSON Ashley : WAERSTAD Marcus 7:11 / 10:12 / 9:11
CET Azerbaijan 3 : 2 Kosovo
SADIGOV Sadikh : CITAKU Baton 8:11 / 8:11 / 11:9 / 11:4 / 13:11
ALLAHVERDIYEV Vazir : CITAKU Linor 11:7 / 8:11 / 3:11 / 6:11
ALIYEV Sanan : SHABANI Mentor 12:10 / 7:11 / 11:4 / 2:11 / 11:7
SADIGOV Sadikh : CITAKU Linor 12:14 / 8:11 / 8:11
ALLAHVERDIYEV Vazir : CITAKU Baton 8:11 / 11:9 / 11:7 / 11:8
CET Iceland 0 : 3 Wales
JOHNSSON David David : EVANS Callum 8:11 / 6:11 / 10:12
MIMISSON Kari : O'CONNELL Daniel 1:11 / 5:11 / 7:11
HJARTARSON Magnus : JOHN Lawrence 8:11 / 7:11 / 7:11
CET Iceland 0 : 3 Ireland
HJARTARSON Magnus : ROBINSON Ashley 4:11 / 3:11 / 5:11
MIMISSON Kari : FARRELL Ryan 5:11 / 11:4 / 5:11 / 4:11
JONSSON David : WILSON Zak 4:11 / 5:11 / 3:11
CET Azerbaijan 0 : 3 Norway
ALLAHVERDIYEV Vazir : WAERSTAD Marcus 7:11 / 5:11 / 11:4 / 9:11
SADIGOV Sadikh : RONNEBERG Lars 9:11 / 2:11 / 5:11
ALIYEV Sanan : SANDBERG Vegard 6:11 / 4:11 / 9:11
CET Wales 3 : 2 Kosovo
O'CONNEL Daniel : SHABANI Mentor 11:6 / 7:11 / 11:8 / 11:4
MARSDEN Michael : CITAKU Linor 5:11 / 8:11 / 2:11
STACEY Joshua : CITAKU Baton 10:12 / 11:6 / 9:11 / 2:11
O'CONNELL Daniel : CITAKU Linor 11:4 / 11:3 / 11:5
EVANS Callum : SHABANI Mentor 11:4 / 11:3 / 11:5

Group K

Place Team Played Matches W:L Points
1 Israel 3 9:2 3:0 6
2 Bosnia and Herzegovina 3 8:4 2:1 5
3 Scotland 3 4:7 1:2 4
4 Ireland 3 1:9 0:3 3

Group L

Place Team Played Matches W:L Points
1 Norway 3 9:2 3:0 6
2 Denmark 3 8:3 2:1 5
3 Albania 3 3:7 1:2 4
4 Iceland 3 1:9 0:3 3

Group K
CET Bosnia and Herzegovina 3 : 0 Ireland
HADŽIAHMETOVIĆ Emina : LUDLOW Emma 9:11 / 11:3 / 11:4 / 11:3
MARKOVIĆ Snežana : LYNCH DAWSON Hannah 11:4 / 5:11 / 11:9 / 11:7
BASKARAD Ivona : O' RAHILLY EGAN Mia 12:10 / 11:6 / 11:9
CET Israel 3 : 0 Scotland
TROSMAN Nicole : FLAWS Lynda 11:9 / 11:6 / 11:5
RUVMAN Nataly : EDWARDS Gillian 11:9 / 6:11 / 11:9 / 11:9
GELMAN Shely : PLAISTOW Rebecca 11:6 / 11:9 / 11:6
CET Ireland 1 : 3 Scotland
O'RAHILLY EGAN Mia : FLAWS Lynda 8:11 / 11:9 / 10:12 / 6:11
LYNCH DAWSON Hannah : EDWARDS Gillian 7:11 / 16:18 / 11:6 / 11:5 / 11:9
LUDLOW Emma : PLAISTOW Rebecca 11:8 / 8:11 / 9:11 / 8:11
O' RAHILLY EGAN Mia : EDWARDS Gillian 5:11 / 9:11 / 12:10 / 7:11
CET Israel 3 : 2 Bosnia and Herzegovina
TROSMAN NIcole : BAŠKARD Ivona 11:4 / 11:7 / 11:3
RUVMAN Nataly : HADŽIAHMETOVIĆ Emina 9:11 / 11:6 / 3:11 / 9:11
GELMAN Shely : MARKOVIĆ Snežana 8:11 / 8:11 / 11:9 / 11:9 / 7:11
TROSMAN Nicole : HADŽIAHMETOVIĆ Emina 11:7 / 11:13 / 11:8 / 11:8
RUVMAN Nataly : BAŠKARD Ivona 11:8 / 11:9 / 8:11 / 11:7
CET Ireland 0 : 3 Israel
LUDLOW Emma : TROSMAN Nicole 11:7 / 6:11 / 3:11 / 4:11
O' RAHILLY EGAN Mia : AGAROUNOV Elena 11:6 / 9:11 / 11:7 / 8:11 / 12:14
LYNCH DAWSON Hannah : GELLMAN Shely 6:11 / 9:11 / 7:11
CET Bosnia and Herzegovina 3 : 1 Scotland
HADŽIAHMETOVIĆ Emina : EDWARDS Gillian 11:7 / 11:4 / 11:6
MILOJICA Sanja : FLAWS Lynda 11:5 / 6:11 / 6:11 / 11:6 / 4:11
BAŠKARAD Ivona : PLAISTOW Rebecca 11:6 / 11:5 / 11:8
HADŽIAHMETOVIĆ Emina : FLAWS Lynda 11:8 / 11:7 / 11:5
Group L
CET Norway 3 : 0 Iceland
HORGEN Sarah : THOMASDOTHIER Sigrun 11:7 / 11:7 / 11:3
GJELLE Maja : ESAVNADOTHIER Kolfiura 11:0 / 15:13 / 11:7
DOVAL Jika : LAVUSDOTHIER Aldisr 11:5 / 11:4 / 11:2
CET Denmark 3 : 0 Albania
CHRISTENSEN Stefanie : KATILLARI Kamelia 11:5 / 11:4 / 11:4
WALLOE Sophie : XHUOPI Alba 11:8 / 11:5 / 11:1
KOEFOED Nikoline : SELENICA Bela 11:3 / 11:2 / 11:3
CET Denmark 3 : 0 Iceland
EGEHOLT Sofie : TOMASDOTHIER Sigrun 11:6 / 11:7 / 9:11 / 11:4
KOEFOED Nicoline : ESAVNADOTHIER Kolfiura 11:4 / 11:2 / 11:4
WALLOE Sophie : LAVUSDOTHIER Aldisr 11:3 / 7:11 / 11:2 / 11:6
CET Norway 3 : 0 Albania
GJELLE Masa : KATILLARI Kamelia 11:4 / 11:5 / 10:12 / 11:6
DOVAL Jika : XHUOPI Alba 11:7 / 11:4 / 11:5
HORGEN Sarah : SELENICA Bela 11:5 / 11:5 / 11:6
CET Albania 3 : 1 Iceland
XHUOPI Alba : TOMASDOTHIER Sigrun 9:11 / 11:5 / 11:5 / 12:10
KATILLARI Kamelia : LAVUSDOTHIER Aldisr 9:11 / 11:6 / 7:11 / 8:11
SELENICA Bela : BJANADOTHIER Kolfina 11:6 / 11:8 / 11:5
XHUOPI Alba : LAVUSDOTHIER Aldisr 11:1 / 11:8 / 15:13
CET Denmark 2 : 3 Norway
CHRISTENSEN Stefanie : GJELLE Maja 8:11 / 11:8 / 11:9 / 11:9
WALLOE Sophie : DOVAL Jika 11:4 / 11:2 / 8:11 / 7:11 / 4:11
KOEFOED Nicoline : HORGEN Sarah 11:2 / 11:3 / 11:5
CHRISTENSEN Stefanie : DOVAL Jika 8:11 / 11:6 / 8:11 / 11:9 / 7:11
WALLOE Sophie : GJELLE Maja 6:11 / 7:11 / 7:11

ETTU Partners